DPA označuje českého předsedu vlády za zakladatele "populistické strany ANO" a upozorňuje na to, že čelil ostré kritice kvůli své komunistické minulosti. Připomíná ale také, že Babiš vyjádřil u budovy Československého rozhlasu na místě násilných střetů v srpnu 1968 úctu k obětem.

Podle historiků citovaných DPA bylo při sovětském potlačování liberalizačního hnutí Pražské jaro zabito od srpna do prosince 137 civilistů. Sovětské jednotky opustily zemi až v červnu roku 1991.

Oběti uctil i Juncker

"Dnes si připomínáme 50 let od chvíle, kdy byly naděje a touhy Pražského jara rozdrceny silou v jedné z nejtragičtějších a nejhorších období moderní Evropy. Vzpomínáme tragické ztráty životů a vzdáváme čest odvaze a hrdinství těch, kteří se postavili před tanky a zbraně. Mnozí z nich byli studenti," uvedl ve svém prohlášení prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Lidé demonstrují před budovou Českého rozhlasu proti premiéru Andreji Babišovi. Ten přišel uctít památku padlých v srpnu 1968.
Estébáka ne! Hanba! Na Babiše a Vondráčka se před rozhlasem při pietě pískalo

DPA také připomněla to, že ve slovenské i v české veřejnoprávní televizi vystoupil v přímém přenosu s projevem k 50. výročí invaze slovenský prezident Andrej Kiska, když se český prezident Miloš Zeman rozhodl mlčet. Z Kiskova projevu pak agentura vypíchla to, že podle něj už Češi ani Slováci nejsou závislí na hrůzu vyvolávajících spojencích, jako byl Sovětský svaz, nicméně by měli bránit svobodu.

"Proto potřebujeme spojence, kteří vyznávají tytéž hodnoty a respekt ke svobodě, právům lidí a demokracii, a takové spojence máme v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, dvou základních kamenech prosperity a bezpečnosti," řekl Kiska.

Andrej Kiska
Srpen 1968 byl jako hororový film. Politici musí bránit svobodu, řekl Kiska

DPA dále upozorňuje na to, že v pondělí večer se u ruského velvyslanectví v Praze shromáždily stovky demonstrantů, aby protestovaly proti tomu, co označily za pokračování postupu Ruska coby agresora v Evropě, a poukazovaly na ruskou anexi Krymu v roce 2014. Agentura také uvedla, že český prezident Miloš Zeman sankce, zavedené vůči Rusku kvůli Krymu a kvůli invazi na Ukrajině, opakovaně kritizoval a že je považován za přítele současného ruského vedení, což může být důvod jeho mlčení při výročí. 

Bylo to správné, věří Rusové

Podle největšího nezávislého ruského průzkumu Levada Center, citovaného DPA, 36 procent Rusů stále věří, že Sovětský svaz poslal vojáky do Československa v reakci na Pražské jaro oprávněně. Celkem 23 procent respondentů považuje Pražské jaro za protisovětské hnutí, jehož cílem bylo přeměnit Československo na západní zemi. Dalších 21 procent vnímá Pražské jaro jako podvratnou akci, kterou Západ rozděluje východní blok. Méně než pětina respondentů, konkrétně 19 procent uvedlo, že Sovětský svaz neměl k napadení Československa právo.

Bývalý disident, český premiér a dlouholetý senátor Petr Pithart.
Petr Pithart: Zklamání se přetavilo v cynismus a vzájemnou nedůvěru
Z archivu dobového tisku.
Výročí okupace v době normalizace? Dobový tisk vpád vojsk chválil