Babiš mladší tvrdí, že byl na Krym unesen a dopraven tranzitem přes Moskvu. Jeho otec únos popírá. Podle dostupných informací z českých médií ale Babiš mladší z Krymu cestoval i dál na jih Ukrajiny.

Ukrajina přitom ruskou anexi Krymu neuznává a považuje okupovaný poloostrov za své svrchované území. Vstup na Krym je proto možný jen na základě zvláštního povolení ukrajinské Státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště.

Podle ukrajinského zpravodajského serveru UAportal je o nezákonném vstupu syna českého premiéra na Krym přesvědčen i zmocněnec ukrajinského prezidenta pro Krym Borys Babin. "Jsem si prakticky jist, že přes kontrolní stanoviště ho nevezli. Na Krym se tak musel dostat nelegálně letadlem nebo autem z Ruska," domnívá se Babin. 

Pobyt na Krymu kritizoval i Petříček

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) již dříve kritizoval, že Babišův syn byl s vědomím otce na ukrajinském území okupovaném Ruskem. „Je to velmi nestandardní. Českým občanům se nedoporučuje na Krym jezdit – to platí i pro premiéra. Toto téma před premiérem nadhodím,“ řekl ve čtvrtek slovenskému Denníku N.

Český premiér potvrdil, že jeho syn na Krymu skutečně byl, odmítl ale, že ho někdo unesl. Zdůraznil, že obě jeho dospělé děti, které jsou v kauze Čapího hnízda trestně stíhané, mají psychické nemoci. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. 

Na základě reportáže Seznam Zpráv, kde Babiš mladší tvrdil, že byl unesen na Krym, zahájila česká policie znovu úkony trestního řízení, přičemž úzce spolupracuje i s Interpolem. Podle premiéra ale nemá jeho syn české občanství, nýbrž je státním příslušníkem Švýcarska, kde společně se svou matkou žije. Otázkou, zda Andrej Babiš mladší nemá i slovenské občanství - oba jeho rodiče totiž z této země pocházejí.