Jourová si v úvodu vypomohla slovy Václava Havla, 
z jehož řeči o evropských hodnotách citovala a vzápětí se vytasila s osobním příběhem. „Před osmi lety jsem byla ve vězení kvůli nespravedlivému obvinění. Byla jsem šokována, že člověk může skončit ve vězení bez důkazů. To byla moje cesta k justici," řekla vystudovaná právnička Jourová. „Když narazím na nespravedlivost, jsem na to velmi citlivá. Nikdy bychom neměli ztratit víru, že spravedlnost zvítězí," vzkázala česká kandidátka. Na některé europoslance tím zjevně zapůsobila. „Váš osobní příběh byl velmi pozitivní," řekla jí později například švédská europoslankyně Cecilia Wikstromová z liberální frakce ALDE.

V připravené úvodní řeči předvedla Jourová lepší angličtinu než řada tuzemských politiků, hned po první otázce však raději přešla do češtiny. Většina europoslanců se české kandidátky spíše obecně ptala na její plány jako možné budoucí eurokomisařky, ostrý úder však Jourové zasadila Italka Laura Ferrarová z euroskeptické frakce skupiny ELD. „Obhajovala jste Andreje Babiše slovy, že prodal svůj holding Agrofert.

Ale Evropská komise potvrdila, že se to nestalo, navíc čerpá evropské fondy. Jak máme věřit, když váš šéf neplní sliby?" zaútočila na českou političku Ferrarová. Kandidátka na eurokomisařku na to odpověděla vyhýbavě. „Upřímně řečeno, já jsem se o jeho byznys nikdy nezajímala," řekla s tím, že Babiš je zkrátka ministr financí a předseda její strany. Její slova o prodeji Babišových firem prý vycházela z informací, které tehdy měla. Jourová však zároveň rázně odmítla nařčení ze střetu zájmů, s nímž minulý týden přišla nevládní organizace Corporate Europe Observatory (CEO). „Jsem nezávislý člověk, nikdy jsem nepodléhala žádným tlakům, které ostatně nikdy nebyly, ani když jsem byla ministryně," prohlásila Jourová. Ze střetu zájmů byl přitom viněn i Brit Jonathan Hill, Španěl Miguel Arias Cañeta, Malťan Karmen Vella, Portugalec Carlos Moedas a Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

Problematické menšiny

Hojně diskutovaným tématem se i s ohledem na situaci Romů v České republice stala otázka menšin. Řeč přišla například na vytýkací dopis Praze z Evropské komise kvůli abnormálně vysokému počtu romských dětí, které končí ve speciálních školách.

„Velmi mně to vadí. Myslím, že je to věc, která se musí řešit," řekla Jourová, které několik komentátorů vyčetlo, že její odpovědi byly až příliš obecné. Zřejmě nejvíce posměšků však na Twitteru schytal komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf. Ten „grilování" české kandidátky zčásti prospal. Zda Jourová „grilování" ustála, oznámí europoslanci zřejmě po víkendu.

Výběr výroků z projevu Věry Jourové v Evropském parlamentu

"Jsem si plně vědoma toho, že portfolio, které budu mít na starosti, pokud budu schválena komisařkou, má reálný dopad na každého člověka v tomto sále a na každého z 500 milionů lidí, kteří jsou součástí onoho ohromného společného projektu zvaného Evropská unie."

"Nové portfolio spravedlnost, spotřebitelé a rovnost žen a mužů by mělo přispívat k ochraně a posilování těchto hodnot budováním mostů mezi vnitrostátními právními systémy. Přispěje k hospodářskému růstu, neboť solidní a předvídatelný systém soudnictví je nutným předpokladem pro ekonomický růst a pro vstřícné podnikatelské prostředí, v němž vzkvétá přeshraniční obchod."

"Národnostní menšiny, jako jsou například Romové, chci ochránit před společenským vyloučením a diskriminací a dále je začleňovat do společnosti."

"Chci ochraňovat nejzranitelnější členy naší společnosti. To znamená chránit práva dítěte, zejména na internetu, a zaručit jim právo na spravedlivý proces, jsou-li podezřelými v rámci trestních řízení."

"Chci se také zasadit o to, aby spotřebitelé nakupovali s důvěrou a nebáli se, že se v jiném členském státě nedočkají právní pomoci. Chci posílit vymáhání práva tak, aby se malé reklamace daly seskupovat do větších případů s větší šancí na úspěch."

"Naše rozmanitost by nás měla spojovat, ale musíme přitom dbát na to, aby naše rozdílné kulturní a právní tradice nebyly na překážku svobodě, soudnictví ani jednotnému trhu."

"V roce 2006 jsem byla nástroji takzvané spravedlnosti křivě a nezákonně obviněna a měsíc držena ve vyšetřovací vazbě. Ptala jsem se sama sebe, zda vůbec žiji v civilizované zemi. Stala jsem se obětí justičního omylu. Prošla jsem si všemi možnými emočními stavy: od pocitu zavržení v pozici takzvané korupčnice, které se lidé ani nepodívají do očí. Stala jsem se obětí lapenou v systému, čímsi, co jsem nedokázala akceptovat. A tak jsem za spravedlnost začala bojovat… A proto si přeji spravedlivější společnost, kde lidé mají volbu, ochranu a důvěru. Neměli bychom nikdy ztrácet víru, že spravedlnost nakonec zvítězí."

"Puzení veřejné správy a zákonodárců regulovat je přirozené. Tam musíme být aktivní, aby se tak nedělo."

"Je zcela zřejmé, že máme-li napomáhat společnému vnitřnímu trhu, který má být prost bariér… tak bychom se měli dlouhodobě snažit o slaďování podmínek pro činnost podniků a obchodních společností v rámci EU."

"Aby bylo zcela zřejmé, Andrej Babiš je předseda politického hnutí… Je to člověk, který má za sebou velké úspěchy v byznysu. A upřímně řečeno já jsem se o jeho byznys nikdy nezajímala… Dotýkáte-li se mé nezávislosti, mohu prohlásit: Jsem nezávislý člověk… Nikdy jsem nepodléhala žádným tlakům ani od pana Babiše, které ostatně nikdy nebyly, ani nikoho jiného."

"Právo na ochranu soukromí a ochrana osobních dat je něco, o čem se nevyjednává."

"Měli bychom zajistit, aby internet obsahoval informace, které nebudou zavádějící, ale jednoznačné a jasné."

"Budu bránit zájmy spotřebitelů, aby dostávali podmínky jako slabší strana smluvního vztahu, které budou pro ně výhodné a nebudou je nijak poškozovat."

"Já chápu gender jako zajištění rovnosti šancí přístupu ke vzdělání, přístupu na trh práce, přístupu do vedoucích funkcí, přístupu ke službám… Nevidím důvod, proč bych měla brát jako kvalifikovaná žena méně než muž, který je stejně kvalifikován."

"Budu skutečně dovnitř institucí Evropské unie a dovnitř (Evropské) komise samotné neustále tlačit návrhy, abychom posílili pozici žen."