Evropská komise se má pak jasně vyjádřit, zda jde či nejde o střet zájmů. Sama komise mezitím potvrdila, že návrh dostala a že na něj "včas" odpoví. O podnětu, zda je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, který čerpá z unijních dotací, jednal výbor na návrh belgického "zeleného" europoslance Barta Staese.

"Unijní instituce dostávají velké množství podnětů, které následně předávají dále k prošetření. Je to běžný proces," prohlásila místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO). Připomněla, že Evropská komise má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU. Pokud EK dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, předá tyto informace ČR.

Člen výboru Tomáš Zdechovský ale pro České noviny uvedl, že o nic běžného nejde: "Za čtyři roky ve výboru jsme neměli ani jedno šetření premiéra na střet zájmů. Je to zcela výjimečné," prohlásil. I když se podobná vyšetřování často táhnou dlouho, nikdy se nezametou pod koberec.

Pobírá dotace, o kterých rozhoduje

Předseda zelených v EP nedávno prohlásil, že by Babiš měl v případě konfliktu zájmů opustit post předsedy vlády. "Pokud Andrej Babiš opravdu zůstává skutečným majitelem společnosti, která získává vysoké částky z fondů EU, anebo z ní má nadále osobní prospěch, musí skončit v funkci předsedy vlády," uvedl Philippe Lamberts.

"Babiš by se určitě neměl účastnit jednání a rozhodování o budoucím evropském rozpočtu, pokud by měla jeho část skončit v jeho vlastní kapse. Evropská komise by měla tuto věc vyšetřit a zajistit, že všechny rozhodovací procesy okolo budoucího rozpočtu EU proběhnou bez střetu zájmů," řekl.

Zelení požadují od Evropské komise vyšetření celé záležitosti. Podle Zdechovského musí Komise objasnit, zda Babiš není v konfliktu zájmů, když jako premiér rozhoduje, kam se budou vynakládat dotace. Přičemž tyto dotace pobírá jeho podnik. Sám je tak konečným příjemcem benefitů. Tento stav považuje Zdechovský za nepřijatelný.