Evropská komise se má pak jasně vyjádřit, zda jde či nejde o střet zájmů. Sama komise mezitím potvrdila, že návrh dostala a že na něj "včas" odpoví. O podnětu, zda je Babiš konečným příjemcem benefitů holdingu Agrofert, který čerpá z unijních dotací, jednal výbor na návrh belgického "zeleného" europoslance Barta Staese.

Andrej Babiš a Monika Babišová
Monika Babišová potichu odešla z vedení firmy, která vlastní Čapí hnízdo

"Unijní instituce dostávají velké množství podnětů, které následně předávají dále k prošetření. Je to běžný proces," prohlásila místopředsedkyně výboru Martina Dlabajová (ANO). Připomněla, že Evropská komise má zodpovědnost za nakládání s finančními prostředky EU. Pokud EK dospěje k podezření, že došlo k porušení unijních pravidel, předá tyto informace ČR.

Člen výboru Tomáš Zdechovský ale pro České noviny uvedl, že o nic běžného nejde: "Za čtyři roky ve výboru jsme neměli ani jedno šetření premiéra na střet zájmů. Je to zcela výjimečné," prohlásil. I když se podobná vyšetřování často táhnou dlouho, nikdy se nezametou pod koberec.

Pobírá dotace, o kterých rozhoduje

Předseda zelených v EP nedávno prohlásil, že by Babiš měl v případě konfliktu zájmů opustit post předsedy vlády. "Pokud Andrej Babiš opravdu zůstává skutečným majitelem společnosti, která získává vysoké částky z fondů EU, anebo z ní má nadále osobní prospěch, musí skončit v funkci předsedy vlády," uvedl Philippe Lamberts.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

"Babiš by se určitě neměl účastnit jednání a rozhodování o budoucím evropském rozpočtu, pokud by měla jeho část skončit v jeho vlastní kapse. Evropská komise by měla tuto věc vyšetřit a zajistit, že všechny rozhodovací procesy okolo budoucího rozpočtu EU proběhnou bez střetu zájmů," řekl.

Zelení požadují od Evropské komise vyšetření celé záležitosti. Podle Zdechovského musí Komise objasnit, zda Babiš není v konfliktu zájmů, když jako premiér rozhoduje, kam se budou vynakládat dotace. Přičemž tyto dotace pobírá jeho podnik. Sám je tak konečným příjemcem benefitů. Tento stav považuje Zdechovský za nepřijatelný.

Předseda vlády Andrej Babiš
Babišův střet zájmů? Transparency International odeslala podnět k prozkoumání
Andrej Babiš.
Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu, říká TI. Premiér: Mylná interpretace