Ruské ministerstvo obrany již v polovině června uvedlo, že se mu při vojenské operaci na okraji syrského města Rakka pravděpodobně podařilo zabít vůdce Islámského státu Bagdádího. Ozbrojené skupiny bojující v oblasti za pomoci USA však informaci nepovažovaly za věrohodnou, jelikož neexistovaly žádné důkazy.

O týden později už vedoucí výboru pro ochranu ruského senátu Viktor Ozerov uvedl, že je zpráva o smrti vůdce IS jistá na sto procent. Samotná teroristická organizace ohledně stavu Bagdádího stále „mlčela“. Až do teď.

Donald Trump mladší
Trumpův syn věděl, že za informacemi o Clintonové je Kreml

Není to poprvé, co byl Bagdádí označen za zabitého nebo zraněného. Tentokrát však smrt svého vůdce potvrdil prostřednictvím nezávislé televize Súmaríja samotný Islámský stát, uvedla agentura TASS. Ta odkazuje na zdroj z provincie Ninive, podle kterého si už IS vybral nástupce. O koho se jedná, ale neuvedl.

„Můžeme potvrdit informaci lídrů Islámského státu,“ řekl v úterý pro agenturu Reuters ředitel britské vojenské monitorovací skupiny Rami Abdulrahman. Kdy však přesně došlo k zabití Bagdádího, zdroje neuvádí.

Smrt lídra IS je jednou z největších ztrát islamistů. Ti navíc v sobotu utrpěli další ránu, když přišli o jednu z klíčových bašt Iráku - Mosul. Irácké vojenské síly s podporou amerických leteckých sil bojovaly o město od října loňského roku.

Někteří vojáci ihned začali slavit a tančit po městě. Stále se však čekalo na oficiální vládní vyjádření. To do Mosulu v neděli „přivezl“ irácký premiér Haider al-Abadi.

Oslavy vítězství v Mosulu
Mosul slaví vítězství. Přišel však o milion obyvatel