Bahamy se s Dorianem potýkají od víkendu. Problémem je nejen síla větru, ale také to, že bouře výrazně zpomalila. Na západ míří rychlostí 1,6 kilometru za hodinu, což ničivou sílu vichru, lijáků a zvednuté hladiny moře umocňuje.

Agentura AFP uvedla, že poškozeno nebo zcela zničeno bylo 13 tisíc budov. Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice. Bahamský policejní šéf Samuel Butler vyzval obyvatelstvo, aby si v krizové situaci zachovalo chladnou hlavu, a upozornil, že záchranáři nyní nikomu pomoci nemohou.

Evakuační prostory na Floridě
Velká evakuace. Kvůli hurikánu Dorian musí své domovy opustit milion lidí

Na Floridě a v Georgii jsou přípravy na hurikán v plném proudu. V obou státech byly vyhlášeny povinné evakuace. K odchodu obyvatele vyzval i prezident Donald Trump. Kvůli nebezpečí bude muset opustit domovy také téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny. V oblasti, která by měla být zasažena, žije asi 19 milionů lidí.

Mezinárodní letiště v Palm Beach a Fort Lauderdale zastavila provoz. Otevřené zůstává letiště v Miami, posledním ze tří hlavních vzdušných přístavu, které obsluhují jih Floridy.

Nejméně dva dny nebezpečí

Mimořádné nebezpečí bude Dorian podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) představovat ještě nejméně dva dny, než výrazně zeslábne. V úterý ráno místního času (odpoledne SELČ) se podle meteorologů přiblíží k východnímu pobřeží Floridy, podle kterého bude postupovat na sever. V noci na čtvrtek místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ) se dostane k pobřeží Georgie a následně k Jižní Karolíně. Aktuální modely naznačují, že střed Dorianu zůstane nad Atlantikem a na pevninu nevstoupí.

Satelitní snímek hurikánu Dorian nad Atlantickým oceánem (29. srpna 2019)
Hurikán Dorian zesílil na nejvyšší stupeň. Floridě se pravděpodobně vyhne

Dnešek, který je v USA Svátkem práce, Trump strávil ve svém golfovém středisku ve Virginii. Kritizovala ho za to televize CNN, podle které se tak dostatečně hurikánu nevěnuje. Bílý dům ale uvedl, že Trump je v kontaktu s ohroženými oblastmi. Prezident také vývoj bouře sledoval na twitteru, kde zveřejňoval aktuality vydané NHC.