Na víceúčelový laboratorní modul (MLM) Nauka, který má doplnit ruskou sekci ISS, se čeká už více než čtvrt století. Výroba začala v roce 1995, ale kvůli řadě problémů se dokončení a vypuštění, původně plánované v roce 2007, stále odkládalo.

V roce 2013 se musel už hotový modul vrátit k výrobci, jímž je Chruničevovo centrum, kvůli problémům s pohonným systémem. V dubnu 2018 ruská kosmická agentura Roskosmos oznámila, že MLM konečně poletí napřesrok, ale šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin následně za datum startu označil začátek a později léto 2020. Nakonec se termín odletu posouval i během letoška.

Start rakety New Shepard společnosti Blue Origin na hranici vesmíru.
VIDEO: Vesmírný turismus. Miliardář Bezos a další tři lidé okusili stav beztíže

Nauka poskytne spojovací uzel pro ruské kosmické lodě, umožní přečerpávat palivo z nádrží nákladních lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči. Ruským kosmonautům také dopraví druhou toaletu a kajutu pro třetího člena posádky. Modul bude vybaven evropským robotickým ramenem ERA, které umožní manipulace na vnější straně orbitálního komplexu bez potřeby pracovních směn posádky ve otevřeném vesmíru.