Další běžný natáčecí den na ranči Bonanza Creek. Štáb i herci se vrátili z oběda. Producent a hlavní hvězda filmu Alec Baldwin s několika dalšími členy štábu nacvičoval scénu v dřevěném kostele, který má navozovat atmosféru Kansasu osmdesátých let devatenáctého století. Následovala však nečekané střelba. Ta způsobila dvě zranění, z čehož bylo jedno fatální. Filmový štáb byl otřesen a zmaten, nikdo nevěděl, co se děje.

Co se však ten den stalo přesně? Americký server CNN Entertainment sestavil přesný výčet událostí na ranči. Informace vycházejí z policejního oficiálního prohlášení a telefonátů na tísňovou linku 911.

Náhlá střelba na scéně

Štáb minulý čtvrtek natáčel materiál pro nový film na ranči v Bonanza Creek. Šlo o western, který se odehrává u Santa Fe v Novém Mexiku v USA. Ve snímku Alec Baldwin ztvárňoval prošedivělého psance, který je se svým třináctiletým vnukem na útěku před úřady.

Rána natáčecích dní typicky začínala snídaní v 6:30 hodin. Ten den ale neběžel přesně podle harmonogramu a nestíhalo se – šest lidí z týmu kameramanů totiž opustilo natáčení. Učinili tak z důvodu problematického ubytování a vyplácení honorářů. Na místo byl tak povolán nový tým.

Alec Baldwin.
Smrt při natáčení. Baldwin není jediný, kdo zažil tragédii. Herci umírali i v ČR

I přes zpoždění však natáčení probíhalo hladce, uvedl pro místní policii režisér Joel Souza. Baldwin s dalšími členy štábu začal zkoušet scénu v dřevěném kostele a po obědové pauze se tam vrátil. Měl na sobě dobové westernové oblečení. Nacházel se se Souzou, kameramankou Halynou Hutchinsovou a několika dalšími uvnitř malé dřevěné stavby. Na místě byla jedna kamera, ale protože se jen zkoušelo, nic se nenatáčelo ani nenahrávalo.

Asistent režiséra Dave Halls přinesl rekvizitu – dobovou zbraň – kterou zvedl z vozíku před kostelem. Měl zakřičet slovní spojení „cold gun!“, což ve filmařském slovníku znamená, že zbraň není nabitá a je bezpečná. Následně ji podal Baldwinovi, který seděl na kostelní lavici čelem ke kameře a štábu. 

Herec si zkoušel tzv. příčné tasení zbraně. Jde o techniku, při které střelec zbraň vytahuje z pouzdra, které je umístěno na opačně straně těla, nežli se nachází ruka, kterou pistoli drží. Scéna vyžadovala, aby zbraní mířil směrem na kameru.

Bezpečnostní služba u vstupu do míst natáčení na Bonanza Creek Ranch, kde se natáčí film Rust. Herec Alec Baldwin během filmování zastřelil 22. října 2021 kameramanku a zranil režiséra
Smrt na natáčení: Asistent režiséra byl za podobný incident propuštěn už dříve

Bylo zhruba 13:50. Režisér Souza pozoroval scénu skrz kameru a nedaleké monitory. Jak uvedl na policii, „uslyšel zvuk připomínající prásknutí biče a hlasité prasknutí“.

Následně Hutchinsová klopýtla směrem dozadu a sesunula se k zemi, přičemž se držela v oblasti žaludku. Uvedla, že necítí nohy. Souza, který stál nedaleko kameramanky, si uvědomil, že má sám krev na rameni. Střela ho rovněž poranila.

Následně natáčení ovládl chaos.

První hovory na linku 911

Členové štábu se rozprchli. Medik, který se nacházel na natáčení, se snažil zastavit kameramančino krvácení. Ostatní freneticky volali na americkou nouzovou linku 911. Žena, která sama sebe označila za skriptku, popsala dispečerovi na lince, co se na místě stalo.

„Dva lidé byli na natáčení filmu nešťastnou náhodou postřeleni rekvizitou zbraně. Potřebujeme okamžitou pomoc,“ uvedla žena v telefonátu podle přepisu, který získal místní partner CNN server KOAT. „Režisér a kameramanka byli postřeleni.“

Bonanza Creek Ranch, kde se natáčí film Rust. Herec Alec Baldwin během filmování zastřelil 22. října 2021 kameramanku a zranil režiséra.
Baldwin nacvičoval tasení zbraně. Jako prásknutí bičem, popsal tragédii režisér

Operátor se zeptal, zda byla zbraň nabitá opravdovým nábojem. „To vám nedokážu říci,“ odpověděla žena. „Máme dvě zranění z filmu, střelná zranění… Seděla jsem, zkoušeli jsme a vystřelilo to a já jsem utekla. Všichni jsme utekli. Oni se bolestí zlomili v pase… kameramanka a režisér,“ vysvětlila zřejmě otřesená svědkyně. 

Volající následně začala nadávat neznámě osobě. Týkalo se to bezpečnosti zacházení se zbraněmi na place.

Následoval další hovor na linku 911, tentokrát od neznámého muže z natáčení. Dispečerka mu oznámila, že je již záchranná služba na cestě. Také ho instruovala, jak zastavit krvácení oběti. 

Vyšetřovatelé zajistili Baldwinovo oblečení

Zástupci šerifa na místo dorazili záhy. Hutchinstová byla převezena vrtulníkem do nemocnice v Albuquerque, která je asi 88 kilometrů vzdálená. Tam ji prohlásili za mrtvou. Souza, který byl zasažen do pravého ramene, se zotavuje.    

Silně rozrušený Baldwin se převlékl do běžného oblečení a odevzdal svůj westernový kostým od krve úřadům. Rovněž také odevzdal inkriminovanou rekvizitu zbrojířce, která se o zbraně na natáčení stará. Ta z ní vyjmula použitou nábojnici a předala ji detektivům. 

Alec Baldwin odchází z policejní stanice v New Yorku
Tragédie při natáčení: Herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil ženu

Vyšetřovatelé na natáčení našli další dvě zbraně, westernový pás na náboje a munici.

Stále zůstává nejasné, co se přesně ve zbrani, která v rukou Aleca Baldwina vystřelila, nacházelo. Detektivové zjistili, že zbrojířka Hannah Gutierrezová na vozík umístila tři zbraně předtím, než jednu z nich Halls vzal a podal ji Baldwinovi. Souza zbraň považoval za nenabitou a bezpečnou, řekl úřadům.

V policejním prohlášení úřady vyžadovaly povolení domovní prohlídky, aby na místě mohly zajistit další předměty, jako zbraně a náboje, kamery, paměťové karty a počítače.

Vycházející hvězda Hollywoodu

Filmový průmysl nyní truchlí za ztrátu kameramanky Hutchinsové, kterou považoval za vycházející hvězdu Hollywoodu. Herec Baldwin uvedl, že je zdrcený.

Známá filmařská westernová lokace ranč Bonanza Creek, kterou proslavily například snímky Lonesome Dove či Kovbojové a vetřelci, je v současnosti opuštěná. Produkce filmu uvedla, že natáčení pozastavila, a to minimálně do konce vyšetřování.

Šest dní poté je tak toto neštěstí stále opředeno více otázkami než odpověďmi.

Nešťastné události však zřejmě předcházela bezpečnostní pochybení.