"Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických může potvrdit, že podezřelý byl vpuštěn do Spojených států v roce 2011 poté, co předložil cestovní pas s rodinným imigrantským vízem. Ve Spojených státech získal legálně trvalý pobyt, přičemž těžil z toho, že sem přesídlila i jeho širší rodina," uvedl mluvčí tohoto ministerstva Tyler Houlton. Informuje o tom CNN.

Odkazem na výbuch na Manhattanu otevřela dnešní novinářský brífink i tisková tajemnice Bílého domu Sarah Sandersová, která uvedla, že musí dojít k reformě přistěhovalecké politiky.

"Tento útok podtrhuje nezbytnost toho, aby Kongres spolupracoval s prezidentem na imigračních reformách, které posílí národní bezpečnost i bezpečí lidí. Musíme chránit naše hranice a musíme zajistit, aby jednotlivci vstupující do naší země nepřicházeli s tím, že budou škodit našim lidem. Migrační systém musí být pro příště založen na zásluhách," uvedla Sandersová.

Podle ní by Trumpův plán omezit migrační slučování rodin udržel podezřelého mimo USA. "Víme, že byl přijat do země na základě rodinného víza a víme, že prezidentova politika volá po ukončení těchto migračních řetězců. Takže kdyby byla uvedena v platnost v době, kdy toto individuum vstoupilo do Států, pak by se do země dostat nemohl," řekla Sandersová.

Výbuch zachytila bezpečnostní kamera

Bangladéšské velvyslanectví ve Washingtonu teroristický útok odsoudilo. "Vláda Bangladéše se veřejně zavázala k politice nulové tolerance terorismu a odsuzuje terorismus i násilný extremismus ve všech formách a projevech, a to kdekoli ve světě. Včetně incidentu, k němuž došlo v pondělí ráno v New Yorku," uvedla bangladéšská ambasáda.

Terorista podle ní zůstává teroristou bez ohledu na jeho etnickou příslušnost nebo náboženství a musí být předveden před soud.

Podle zdroje CNN přímo obeznámeného s vyšetřováním případu podezřelý Akayed Ullah přísahal svou oddanost takzvanému Islámskému státu. Policisté to nyní prověřují. Ullah vyšetřovatele žádal, aby směl hovořit se svým bratrem a dalšími členy rodiny. Jeho bratr žil v témže bytovém domě jako Ullah a údajně s ním spolupracoval i na jakýchsi elektroinstalacích nedaleko přístavní správy. Podle dalšího zdroje CNN z řad vyšetřovatelů prý byly na daném místě nalezeny šrouby.