Realitní agent a bangladéšsko-americký aktivista Ashiqul Talukder zažil jako dospívající v Bangladéši jednu z nejhorších povodní v roce 1988. Rok na to se přistěhoval do Spojených států, kde dokončil střední školu a poté nějakou dobu sloužil v armádě. Nyní zažívá v Texasu nejhorší živelnou katastrofu za posledních padesát let a současně mu jeho přátelé z rodné Bangladéše posílají zprávy o tamějších monzunových záplavách, které jsou ještě horší než povodeň v roce 1988. Třetina Bangladéše je zatopena. 

"Moc bych si přál, abych teď mohl být v Bangladéši a pomoct jim. Můžeme to jen sledovat na internetu a v televizi," řekl Talukder agentuře DPA, podle nějž se lidem v Bangladéši nedostává základní humanitární pomoci. "Nemají kde se schovat a chybí jim i oblečení," dodal.

Talukder tak jako člen představenstva Bangladéšské asociace Houstonu a vojenský veterán ze dvou amerických misí v Iráku organizuje současně jak peněžní sbírku na podporu Bangladéše, tak pomoc zasaženým povodní v Houstonu. Počet členů bangladéšské komunity v Houstonu odhaduje na 15 tisíc.

Podle něj jen málo Bangladéšanů vyhledalo pomoc v záchranných krizových centrech, která otevřely místní úřady i Červený kříž. Podle něj se to neshoduje s přístupem, vyznávaným bangladéšskou komunitou, která j epřevážně islámského vyznání. "Neradi se uchylují do útulků a neradi žádají o pomoc. Ale pomoc potřebují," uvedl Talukder.

Jiný člen bangladéšské komunity v Houstonu, zdravotnický pracovník Moinul Islam, dopravil v sobotu spolu se svou dospívající dcerou do komunitního střediska bangladéšského sdružení řadu pytlů s humanitární pomocí: ponožkami, přikrývkami a toaletními potřebami. Jeho rodinu naštěstí povodeň nezasáhla. "Bůh nám velmi požehnal, snažíme se ale pomáhat lidem, kteří to štěstí neměli," řekl Islam. Ani v Bangladéši nezasáhly záplavy jeho příbuzné přímo. Členové jeho rodiny žijí v Dháce mimo oblast největšího nebezpečí, přesto však podle jeho slov panuje na obou stranách obava o to, jak se druhým daří. "Bojí se o nás a my se bojíme o ně," konstatuje Islam.

Předseda Bangladéšské asociace Shah Haleem strávil část sobotního dne doručováním obědů, které zdarma nabídl bangladéšský restauratér, jehož kuchyně odpovídá islámským pravidlům halal. Obědy byly určeny bangladéšským obyvatelům zatopených čtvrtí v texaském Richmondu, západně od Houstonu.

Haleem, který jinak působí jako investor v nemovitostech, také koordinoval dobrovolnické týmy pracující na sanaci zatopených domů dřív, než je zničí plíseň. Podle svých slov se nejdřív zaměřil na domy nejzranitelnějších členů své komunity, například bangladéšské vdovy, které nemají v Texasu další příbuzné. Ty by si totiž podobnou sanaci jinak nemohly dovolit.