Řád Klementa Gottwalda, na kterém je zhruba 75 gramů 24karátového zlata a briliant, zkrátka zmizel z povrchu světa, píše deník Sme.

Nikdo neví, jak dlouho je řád vlastně pryč, a pravděpodobně by jej také nikdo nehledal, kdyby se na něj před časem nezeptal předseda slovenských sběratelů vyznamenání Pavol Marciš. Poté, co vyšlo najevo, že se vyznamenání ztratilo a nikdo nemá potuchy, co se s ním stalo, vložil se do pátrání i primátor Peter Gogola.

Ten se osobně sešel s posledním předsedou Městského národního výboru i prvním porevolučním primátorem, ale novou stopu nezískal. Někdejší komunistický pohlavár si pouze vzpomněl, že řád zřejmě visel na stěně.

„Nenašly se ani písemnosti, které by s řádem nějak souvisely,“ citoval list Pravda mluvčí magistrátu Moniku Pastuchovou.
Roztrpčený primátor tak mohl pouze požádat archiváře, aby po dokumentech dál pátrali a podal trestní oznámení na neznámého zloděje.

Vyznamenání může být pryč roky

„Domnívám se, že odcizením státního vyznamenání Řádu Klementa Gottwalada byla našemu městu způsobena nemalá finanční i značná společenská škoda,“ vysvětlil své rozhodnutí novinářům Peter Gogola.

S primátorem souhlasí 
i předseda sběratelů, který se na vyznamenání původně ptal. „Je to vzácný kus z finančního i sběratelského hlediska. Každý kus byl originál, umělecké dílo. Dostávali ho všichni nejvyšší představitelé komunistického režimu a z měst ho dostala jen Praha a Banská Bystrica,“ řekl listu Sme Pavol Marciš.

Dodal přitom, že podobné vyznamenání se nedávno v Praze vydražilo za 10 tisíc eur (více než 246 tisíc korun).
Řád, který město získalo za to, že bylo během 2. světové války centrem Slovenského národního povstání, podle něj mohli z banskobystrického magistrátu ukrást už před lety.

„Předpokládám, že z úřadu mohl zmizet někdy v 90. letech, protože dřív by si to nikdo nedovolil,“ je přesvědčený sběratel.