Když Obama v neděli večer mluvil v Prezidentské knihovně a muzeu Johna F Kennedyho v Bostonu, kde získal ocenění Profiles of Courage, řekl: "Díky tomuto hlasování získalo 20 milionů lidí zdravotní péči, kteří ji předtím neměli. Je to moje vznešená naděje a naděje milionů lidí, že odvaha je stále možná, a že dnešní členové Kongresu bez ohledu na stranu jsou ochotni se podívat na fakta a mluvit pravdu, i když to odporuje stranickým postojům."

Hillary Clintonová.
Clintonová se opřela do republikánů, nelíbí se jí snaha zrušit Obamacare

Obama hovořil o tom, co je v sázce pro miliony Američanů, kteří ztratí zdravotní péči, pokud dojde k zrušení zákona a vyzval členy Kongresu, aby projevili politickou odvahu, i když by šli proti postojům svých stran.

Bývalý prezident se soustředil většinou na odkaz Kennedyho. Poznamenal, že Kennedy dlouho prosazoval reformu zdravotní péče. Obamův apel přichází pár dní poté, co sněmovna reprezentantů prosadila částečné zrušení a nahrazení Obamacare 217 hlasy proti 212. Jde o dlouho slibovaný cíl republikánů, kteří od počátku s Obamovou reformou nesouhlasili.

Bývalý prezident získal v Kennedyho knihovně ocenění z rukou dcery Johna F Kennedyho Caroline. Mezi předchozí oceněné patří prezidenti Gerald Ford a George HW Bush, členka sněmovny reprezentantů Gabrielle Giffordsová nebo senátor John McCain.

Americký prezident Donald Trump.
Trump slaví vítězství, sněmovna schválila zrušení Obamacare. Zbývá Senát