"Vytvoření této republiky je novým začátkem… z nejtemnějších dnů naší minulosti a otřesných zvěrstev otroctví, které navždy poskvrnilo naši historii, si lidé tohoto ostrova razili cestu s mimořádnou odvahou," prohlásil britský princ Charles, který podle agentury Reuters zádumčivě sledoval spouštění královské standardy. Barbadosanům vyřídil vřelé pozdravy od své matky a zopakoval, že spolupráce jeho země s Barbadosem bude pokračovat i po změně konstituční monarchie na republiku.

Greenpeace. Ilustrační snímek
Záchrana velryb i kontroverzní protesty. Hnutí Greenpeace oslavilo půl století

Buckinghamský palác už dříve uvedl, že rozhodnutí Barbadosanů respektuje, ale za veřejnými prohlášeními zdůrazňujícími trvalé přátelství, se skrývají určité obavy, napsala BBC. Změna Barbadosu na republiku by mohla podnítit diskuzi o podobných změnách i v některých dalších bývalých britských koloniích či dominiích, kde je hlavou státu Alžběta II. a mezi něž patří Jamajka, Austrálie nebo Kanada. Podle deníku The Guardian změnu konstituční monarchie na republiku zvažuje Jamajka.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna.

Národní hrdinka Barbadosu 

Během oslav barbadoská premiérka Mottleyová oznámila, že světově proslulá zpěvačka Rihanna, která se na Barbadosu narodila v roce 1988, bude vyhlášena národní hrdinkou Barbadosu. "Ať záříš dál jako diamant a děláš čest svému národu dílem i činy," vzkázala Mottleyová Rihanně s odkazem na její hit Diamonds.

Někteří obyvatelé Bridgetownu nedlouho před ceremoniálem uvedli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická.

Letoun Airbus A340-300. Ilustrační foto
Historický okamžik. Na Antarktidě poprvé přistálo dopravní letadlo

A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," řekl pětačtyřicetiletý Sean Williams.

"Nastal čas plně opustit naši koloniální minulost," uvedla už před časem nová prezidentka Masonová a dodala, že přechod na republiku by neměl být vnímán jako odsouzení kohokoliv. Barbados se podle ní těší na pokračující vztah s britskou panovnicí. Dvaasedmdesátiletá Masonová byla od ledna 2018 až dosud generální guvernérkou ostrova. Vystudovaná právnička dříve působila jako soudkyně nebo jako velvyslankyně ve Venezuele, Kolumbii, Chile a Brazílii.

Koloniální minulost 

Barbados tak s větším zpožděním následuje další státy regionu, které přestaly za hlavu země uznávat britskou panovnici. V roce 1970 to udělala Guyana, šest let nato ji následoval ostrovní stát Trinidad a Tobago a v roce 1978 tak učinil ostrovní stát Dominika. Královna Alžběta II. zažila podobnou situaci naposledy v roce 1992 v případě ostrovního státu Mauricius.

Staré pušky, ilustrační fotografie.
Zloděj starožitnictví řádil v USA dvacet let. Teď je mu 78 a míří za mříže

Barbados se stal britskou kolonií v polovině 17. století. Záhy se stal důležitým exportérem cukru na anglický trh, přičemž byl podle Reuters rovněž ohniskem transatlantického obchodu s otroky. Jeho dnešní populace čítající necelých 300 tisíc obyvatel je v drtivé většině afrického původu.

Částečnou samosprávu získal v roce 1948 a v roce pak 1966 nezávislost. V čele státu zůstala formálně královna, kterou zastupoval generální guvernér. Úmysl změnit ústavu a učinit z konstituční monarchie republiku v čele s prezidentem oznámila barbadoská vláda loni v září, posléze krok schválil tamní parlament.