Barcelonské náměstí Sant Jaume, kde sídlí regionální vláda, je zcela zaplněné lidmi, asi šesti tisíci. "Republika bude žít díky síle lidu. Ahoj Katalánská republiko," hlásá tu Katalánské národní shromáždění (ANC), jedna ze stran, jež dnes po druhé hodině tamního času vyhlásilo rezoluci o vyhlášení nezávislosti. Pro rezoluci hlasovalo 70 ze 135 poslanců.

Slaví se i jinde v Katalánsku, například radnice v Gironě sundala ze své budovy španělskou vlajku a nechala tam jen zástavu katalánskou a vlajku Evropské unie.
Živý přenos z Barcelony:
Někteří významní Katalánci ale vyjadřují i nespokojenost. Například starostka Barcelony Ada Colauová kritizuje přijetí rezoluce o nezávislosti. "Říkám sama za sebe: ne, ne článku 155 (ústavní článek umožňující omezení autonomie)… ," napsala Colauová na Twitteru. Jedním dechem ale dodala, že bude bránit katalánské instituce.
Na tweet premiérky se okamžitě sesypaly odmítavé reakce, včetně požadavku okamžité rezignace.

Rajoy vrátil úder
Španělský premiér Mariano Rajoy po krizové zasedání vlády oznámil, že Madrid vyhlášení katalánské nezávislosti neuznává, rozhodl se sesadit katalánskou vládu, rozpustit parlament a vyhlásit v autonomní oblasti předčasné volby. Ty by se měly konat 21. prosince letošního roku. Odvolán bude také šéf katalánské policie. Vládu nad Katalánskem převezmou centrální úřady. Pátek označil španělský ministerský předseda za „velmi smutný den“.
Španělský premiér Mariano Rajoy
Činila se i španělská prokuratura, která oznámila, že v příštím týdnu zahájí proti katalánskému premiérovi Carlesu Puigdemontovi řízení s cílem obvinit ho ze vzpoury. Hrozí mu trest 25 až 30 let vězení.
Carles Puigdemont, katalánský premiér
Postoj zahraničí
Situace Katalánců je komplikovaná, španělská vláda premiéra Rajoye má bezvýhradnou podporu orgánů Evropské unie, k jednoznačné podpoře se přihlásilo Česko prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí. Své sympatie vyjádřila Madridu i exekutiva Donalda Trumpa.