Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Plocha přesahující 334 tisíc kilometrů čtverečních je domovem pro 1,5 tisíce druhů ryb, 411 druhů korálů a desítky dalších živočišných druhů. Pro svůj význam byl útvar v roce 1981 zařazen do žebříčku světového dědictví. Jenomže vlivem globálního oteplování a změny klimatu korálů výrazně ubývá a dle OSN útesu hrozí akutní nebezpečí zániku.

Nedostatečná ochrana klimatu

Ekologům se nelíbí, že se Austrálie zdráhá zavázat se k důraznějším opatřením v oblasti klimatu. „Australská vláda řídí jeden z nejvzácnějších a ikonických ekosystémů na světě, ale její neustálá podpora fosilních paliv a nedostatek účinné politiky v oblasti klimatu znamená, že tuto odpovědnost zcela nesplňuje,“ prohlásila mluvčí Rady pro klima Lesley Hughesová.

Canberra, hlavní město Australského společenství, se v roce 2017 zavázala investovat do ochrany útesu v přepočtu přes 53 miliard korun. Masivnímu procesu bělení, kdy korály ztrácejí svoji výraznou barvu, ale nezabránila.

„Australská vláda nedělá dost pro ochranu našeho největšího přírodního bohatství, především z hlediska změny klimatu,“ souhlasí Richard Leck, australský vedoucí oceánů pro Světový fond na ochranu přírody, s tvrzením odborníků.

Ohrožené dědictví

UNESCO proto chce na svém červencovém zasedání v Číně jednat o zařazení Velkého bariérového útesu na seznam světového dědictví v ohrožení. To se ale nelíbí vrchním představitelům Austrálie. Podle tamní ministryně životního prostředí Susan Leyové není spravedlivé zaměřovat se právě na tuto lokalitu.

„Změna klimatu je největší hrozbou pro ekosystémy útesů na celém světě. Hrozbám čelí 83 přírodních památek světového dědictví,“ zdůraznila s tím, že Austrálie bude proti doporučení UNESCO bojovat.

Souhlasit s doporučením OSN by prý byla chyba i z hlediska miliard dolarů, jež tato země do ochrany útesu již investovala.

Nevyčíslitelné ztráty

Korálový útes patří mezi významná turistická lákadla. Zařazení mezi ohrožená místa by mu mohlo výrazně snížit prestiž a znamenat i výraznou ekonomickou ztrátu.

Spor o zařazení Velkého bariérového útesu na zmíněný seznam trvá dlouhodobě. Podle některých názorů nyní může jít i o politický boj. Výboru OSN pro vzdělání, vědu a kulturu totiž předsedá Čína, jejíž diplomatické vztahy s Austrálií jsou aktuálně na bodu mrazu. Situaci zhoršil nedávný požadavek na důkladné prošetření původu koronavirové pandemie.

O Číně se od počátku celosvětové pandemie hovoří jako o původci a šiřiteli viru, který od roku 2019 zabil téměř čtyři miliony lidí. Ta nařčení odmítá.