Barmánci dnes znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali na 40 místech Barmy. Japonská agentura Kjódó s odvoláním na barmská místní média napsala, že jsou mezi mrtvými také děti včetně jednoho pětiletého. Nejvíce obětí je ve druhém největším barmském městě Mandalaji, v nedaleké Sakainské oblasti a v obchodním centru Barmy Rangúnu. Některé zdroje z Barmy hovoří o 93 mrtvých, ale AAPP zatím tato vysoká čísla nepotvrdila.

Kadeti Kačjinské národní osvobozenecké armády na svém velitelství ve městě Laiza
Vojenský převrat v Barmě: Krize se prohlubuje, zemi hrozí krvavá válka

Junta avizovala, že je připravena proti nových protestům zasáhnout, když v pátek státní televize vyzvala mladé lidi, aby se nevystavovali riziku, že budou při střelbě zasaženi do hlavy nebo do zad.

"Tento den bude zaznamenán jako den hrůzy a hanby. Zabíjení neozbrojených civilistů včetně dětí je neobhajitelné," oznámil zastupitelský úřad EU v Rangúnu na svém twitterovém účtu. Britské velvyslanectví uvedlo, že "vraždy svědčí o tom, jaké jsou priority junty".

Barmskou armádu za její počínání ostře kritizují také Spojené státy. Dnes mluvčí jejich kulturního zastupitelství v Rangúnu potvrdil střelbu proti tomuto úřadu. Řekl, že nikdo nebyl zraněn a že úřad incident vyšetřuje.

"Vojáci zabíjejí neozbrojené civilisty i děti, tedy ty, které má chránit," napsalo na svém facebookovém účtu americké velvyslanectví v Barmě.

Vůdce barmské vojenské vlády generál Min Aun Hlain v živě vysílaném projevu prohlásil, že je armáda připravena "spojit se s celým národem na ochranu demokracie". "Násilnosti, které ohrožují stabilitu a bezpečnost a jsou vyvolávány k vynucení požadavků, jsou nepřijatelné," řekl.

Barmští demonstranti i dnes vyšli do ulic na protest proti únorovému vojenskému převratu.
V Barmě pokračují protesty proti vojenskému puči. Jeden člověk zemřel

Dnešní vojenské přehlídky se zúčastnilo na 8000 vojáků a přítomen byl rovněž náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin.

Armáda byla podle generála Hlaina nucena převzít moc vzhledem k "nelegálním činům" vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a její strany Národní ligy pro demokracii.

Liga podle armády zvítězila v loňských volbách nečestně a na základě podvodů.