Hromadnou migraci ze země odstartovala páteční série koordinovaných útoků Rohingů na bezpečnostní síly v Arakanském státě na severozápadě Barmy. Došlo k velkému násilí a střetům povstalců s policií. Počet mrtvých povstalců se odhaduje na 90, dalších 12 mrtvých je mezi příslušníky ozbrojených složek.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Země je totiž neuznává jako menšinu a stále je považuje za nelegální přistěhovalce ze sousední Bangladéše. Rohingové však na území žijí již po staletí.

Arakanský stát čítá zhruba milion příslušníků tohoto etnika. Barma jim však odmítá udělit státní občanství a omezuje jejich svobody. To vede k sérii povstání proti úřadům a bezpečnostním složkám.

Od útoků z minulého týdne se v Bangladéši zaregistrovalo asi 18 a půl tisíce příslušníků této menšiny - většinou žen a dětí, uvedla agentura Reuters s odkazem na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM).

"Jsou ve velmi, velmi zoufalém stavu," řekl Sanjukta Sahany, který řídí kancelář IOM v jižním městě Cox's Bazar poblíž hranic.

"Největšími potřebami jsou potraviny a zdravotnické služby. Potřebují také útočiště, nějakou střechu nad hlavou," dodal.

„Rohingy dostaly do úzkých bezcitné akce úřadů v Barmě a Bangladéši. Prchají před kolektivními tresty v Barmě a bangladéšské úřady je teď tlačí zpět,“ uvedl Champa Patel z Amnesty International.

Násilí z posledního týdne tak znamená dramatickou eskalaci konfliktu, který se postupně zhoršuje již od října. Tehdy podobná, ale mnohem menší série útoků Rohingů na bezpečnostní stanoviště vyvolala silnou vojenskou odezvu. USA v reakci na ní uvedly, že Barmské bezpečnostní síly tehdy spáchaly zločiny proti lidskosti.