Reuters s odvoláním na interní zprávu OSN píše, že v největším barmském městě Rangúnu se demonstrací zúčastnilo 60 tisíc lidí, v metropoli Neipyijto protestovalo na 1000 lidí a manifestace jsou hlášeny také z dalších měst a dokonce i vesnic.

Protestující v Rangúnu dnes nesli balonky červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL), a provolávali "Nechceme vojenskou diktaturu! Chceme demokracii!".

Policie ve městě postavila barikády, ale demonstraci se nepokusila ukončit. Někteří protestující policistům dávali květiny. Řidiči troubili a pasažéři drželi fotografie Su Ťij. Protestující rovněž vyjadřovali vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

Současné demonstrace se dosud obešly převážně bez násilí, avšak Reuters dnes s odvoláním na video umístěné na facebooku napsal, že z města Myawaddy byla při zásahu policie proti demonstrantům slyšet střelba. Zpočátku nebylo jasné, o jakou munici šlo. Později se podle agentury objevily fotografie, na kterých jsou vidět protestující se zraněními, která jim zřejmě způsobily gumové projektily.

Nesouhlas s aktuálním vývojem 

Obyvatelé Barmy demonstrovali navzdory rozsáhlému výpadku internetu, který zemi postihl v sobotu a trval až do dneška. Podle světových médií síť zablokovalo vojenské vedení země. Britská BBC na svém webu rovněž upozornila na omezené telefonické spojení v zemi. Během dnešního dne však bylo internetové spojení obnoveno.

Navzdory snahám generálů blokovat internet a sociální sítě, byly demonstrace přenášeny na facebooku, který je hlavním komunikačním nástrojem pro miliony Barmánců. Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané Šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali budhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.

Už v sobotu obyvatelé Rangúnu a dalších městech na první velké manifestaci od puče dávali najevo nesouhlas s posledním vývojem, kdy armáda zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina i desítky dalších politiků a aktivistů a vyhlásila na rok výjimečný stav. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování.

Dění v zemi odsoudila řada států i organizací. Papež František dnes vyjádřil solidaritu s Barmánci a vojenské vedení země vyzval, aby se snažilo nalézt "demokratickou" harmonii. "Modlím se za to, aby ti, kteří mají zodpovědné pozice v zemi, ukázali upřímnou ochotu sloužit obecnému blahu," pronesl v nedělním poselství na Svatopetrském náměstí nejvyšší představitel katolické církve.

Ve své zemi velmi populární nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij je zadržována v rezidenci v hlavním městě Neipyijto a podle mluvčího NDL se těší dobrému zdraví. Její právník však uvedl, že k ní nemá přístup.