Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) vyčíslila sobotní oběti na 91 a uvádí, že od začátku demonstrací přišlo v Barmě o život 423 lidí. Mezi oběťmi jsou i děti mladší 16 let.

Barmánci dnes ale protesty obnovili a na dnešek jsou naplánovány také pohřby obětí sobotního násilí. Podle agentury AP se konala shromáždění ve dvou největších městech země Rangúnu a Mandalaji a někteří účastníci se opět střetli s policisty.

Muž zraněný v Rangúnu při demonstraci proti vojenskému převratu v Barmě
Barmští vojáci znovu krvavě zasáhli proti demonstrantům. Zabili přes 90 lidí

Podle svědků, na které se odvolává agentura Reuters, barmští vojáci dnes stříleli na lidi, kteří se shromáždili na pohřbu jednoho ze zabitých protestujících. Podle dostupných informací však při střelbě ve městě nedaleko Rangúnu nikdo nepřišel o život.

Na situaci v Barmě reaguje mnoho zemí. Americký minstr zahraničí Antony Blinken uvedl, že jsou USA zhrozeny a že postup bezpečnostních sil dokazuje, že je junta připravena obětovat životy občanů ve prospěch několika mála lidí. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že ho zprávy o zabíjení civilistů včetně dětí šokují.

Společnou kritickou reakci vydali i šéfové armád 12 států. "Profesionální armáda musí dodržovat mezinárodní normy, její role je lidi chránit, ne jim ubližovat," uvedli velitelé armád mezi nimi německé, řecké, italské, novozélandské, jihokorejské, britské i americké.

Kadeti Kačjinské národní osvobozenecké armády na svém velitelství ve městě Laiza
Vojenský převrat v Barmě: Krize se prohlubuje, zemi hrozí krvavá válka

Podle organizace Amnesty International svět nedělá dost pro to, aby násilí v Barmě učinil přítrž. Rada bezpečnosti OSN násilnosti sice odsoudila, ale neprosazuje společnou akci proti juntě, například zákaz prodeje zbraní. Agentura AP napsala, že ke stálým členům RB OSN paří Rusko a Čína, kteří Barmě zbraně prodávají a v RB OSN by podobný požadavek jistě vetovaly.

Podvody při volbách 

Junta v minulých dnech tvrdí, že za násilí jsou odpovědní demonstranti, protože na vojáky údajně útočí i zápalnými bombami. V sobotu bylo v Rangúnu vidět mezi protestujícími několik lidí s luky a šípy.

Americké velvyslanectví v Rangúnu dnes vyzvalo Američany v Barmě, aby omezili přesuny. "Musíte-li cestovat, počínejte si opatrně a zajistěte si spojení se svými blízkými po celou dobu cesty," uvádí se v doporučení konzulární služby.

Barmští demonstranti i dnes vyšli do ulic na protest proti únorovému vojenskému převratu.
V Barmě pokračují protesty proti vojenskému puči. Jeden člověk zemřel

Junta své kroky zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla její vůdkyni a političku Do Aun Schan Su Ťij, stejně jako další představitele strany.