K demonstracím se přidaly stávky lékařů, učitelů nebo pracovníků na železnici. Demonstrací se ale účastní stále méně lidí, obávají se násilí ze strany vojáků. Od převratu 1. února už při střetech s pořádkovými silami zemřelo na 240 lidí, stovky jsou po zatčení pohřešovány, píše AFP. Ve druhém největším městě Mandalaj platí stanné právo, v ulicích jsou barikády a část z pěti milionů obyvatel se bojí vycházet do ulic.

Zraněný demonstrant v Barmě
Násilnosti v Barmě neberou konce. Při protestech zemřelo nejméně 38 osob

V Mandalaji dnes zastánci demokratického režimu svržené barmské političky Do Aun Schan Su Ťij pochodovali městem s transparenty zobrazujícími páva, symbol politické strany Su Ťij. Jinde lidé pálili kopie ústavy sepsané v roce 2008 během předchozího vojenského režimu, která dala armádě bezprecedentní moc, píše AFP.

Thajská média informovala, že armáda poslala 700 pytlů rýže barmským jednotkám, které působí poblíž hranice s Thajskem. Vedení thajské armády rozhodně odmítlo, že by podporovala barmské vojsko a všechny potraviny, které putují do Barmy, jsou podle thajské armády předmětem standardního mezinárodního obchodu, uvádí Reuters. Ten je však od převratu velmi výrazně omezen.

Svržená šefka barmské vlády Do Aun Schan Su Ťij.
Převrat v Barmě: junta obvinila Su Ťij z přijetí nelegální platby a zlata

Barmský vojenský převrat odsoudilo mnoho západních zemí i mezinárodních organizací, Thajsko by si podporou barmské armády zajistilo mezinárodní odsouzení a obtíže, píší agentury.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž jasně zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij.