Před převratem byli Hera, Zin a Phyo studenty, měli se z nich stát lékaři a informatici. Žili v zemi, která rychle doháněla zpoždění za světem. Jsou zvyklí na necenzurovaný internet, výběr peněz z bankomatů a svobodu slova. Dnes je však děsí vyhlídka na možnost návratu do časů jejich rodičů a prarodičů. Do chudého a zaostalého života odříznutého od světa. Do života plného strachu z udání.

Rebelové a plamenomety

Proto utekli do hor na okraji Barmy, píše se v reportáži agentury Reuters, a dnes jsou z nich partyzáni. Připojili se k nepravidelným jednotkách Lidových obranných sil (PDF), které bojují s Tatmadawem, barmskou armádou. Síly nejsou porovnatelné. Podle údajů z roku 2019 vládní armáda disponuje 400 tisíci vojáky. Tatmadaw, vyzbrojený čínskými a ruskými zbraněmi, organizuje pravidelné nájezdy na rebelské regiony a plamenomety vypaluje celé vesnice. Proti nim stojí špatně vyzbrojení partyzáni. Loni v červenci jich podle odhadů agentury bylo kolem osmi tisíc, Největší podporu nalézají ve státech Kačjin, Čjin a Karen. Armáda v těchto oblastech proto vede politiku spálené země.

Barma (neboli Myanmar) je etnicky rozdělenou zemí. V současném konfliktu hrají místní menšiny, které tvoří kolem 40 procent z 54 milionů obyvatel Barmy, důležitou roli. Junta se podle Reuters nebojí ničeho víc než spojenectví mezi etickými bojůvkami a demokraty ze strany Národní liga pro demokracii, kterou vede ikonická Aun Schan Su Ťij a její Národní ligy pro demokracii. Jenže i podle pozorovatelů podobné spojenectví nepřichází v úvahu. Menšiny, jako třeba Rohingové, nezapomněly na to, jak laureátka Nobelovy ceny odmítla transformaci země ve federaci a jak mlčela při etnických čistkách vedených armádou.

K převratu došlo loni 1. února, tedy v den, kdy se měl v hlavním městě Naypyidaw sejít nově zvolený parlament. Během noci vojáci zatkli Su Ťij, která stála v čele vlády i prezidenta Win Myinta. Generál Min Aung Hlaing poté v v televizi oznámil, že volby z konce roku 2020 byly zmanipulované a slíbil volby nové. Jeho obvinění nebyla nová. Generálové mluvili o volebních podvodech od okamžiku, kdy bylo jasné, že strana Solidarita a rozvojová unie (USDP), zastupující jejich zájmy, jednoznačně prohrála.

Převrat, další z řady v historii země, byl pro národ šokem. Celá země se zastavila a úředníci, studenti, lékaři, učitelé se přesunuli do ulic. Armáda do nich nejprve nestřílela, pravděpodobně očekávala, že protest vyhnije. Pak ale vypadl internet, přestaly fungovat telefony a z bankomatů nešlo vybírat peníze a Barmánci se museli vrátit ke směnnému obchodu v bazarech. A začala úřadovat vodní děla a slzný plyn a vojáci dostali ostrou munici. Jednou z prvních obětí pokojného protestu v Mandalay byl 16letý chlapec.

Počet mrtvých se pohybuje od patnácti set – tolik odhaduje Sdružení na pomoc politickým vězňům – až přes 11 tisíc – to je podle dat nevládní organizace Armed Conflict Location and Event Data Project.

Zatímco v Naypyidaw armáda soudila Su Ťij v řadě procesů mimo jiné i za volební podvody, v Indii vznikla exilová vláda národní jednoty. Její ozbrojené křídlo Lidové obranné síly PDF bylo založeno loni v květnu.

Ekonomika v troskách

Podle Mezinárodní organizace práce ILO, která je součástí OSN, se 1,6 milionu Barmánců po puči ocitlo bez práce. Po vyhlášení sankcí proti juntě si sbalili kufry i investoři a turisté zrušili své rezervace. Zemi nepomohla ani pandemie koronaviru. V důsledku toho všeho je barmánská ekonomika opět v troskách. Barmský kyat ztratil polovinu své hodnoty. Ke ztrátám je třeba přičíst i emigraci elit. Ze země odcházejí opoziční politici, aktivisté, politici, novináři… A také ještě mladá střední třída, tedy alespoň ta její část, která nespolupracuje s armádou a jejími holdingy.

Dnes je Barma opuštěná světem. Západ je zaneprázdněn jinde: USA i Evropská unie jsou pohlceny problémem s Ukrajinou a Vladimirem Putinem.

Ovšem se samozvaných šéfem země generálem Min Aung Hlaingem nechce jednat ani nikdo z ASEAN, tedy regionálního seskupení zemí jihovýchodní Asie. Kvůli svým zločinům autor převratu, který předtím jako vrchní velitel armády vedl etnické čistky v Rakhinském státu, z něhož v roce 2017 uprchlo 700 tisíc muslimských Rohingů, nebyl pozván na poslední summit v Bruneji. S generálem tak hovoří pouze bývalý šéf Rudých Khmerů Hun Sen, který je v sousední Kambodži u moci již 36 let a který letos v lednu jako předseda ASEAN navštívil Barmu a přesvědčoval generála k dialogu. I proto se zklamaná Barma vrátila tam, kde byla dříve – pod křídla Číny. A pro Peking je prioritou mír v jeho sousedství a bezpečné využití místních zdrojů.

Liduprázdné ulice

Ulice měst Yangon a Mandalay jsou dnes liduprázdné, píše agentura Reuters. V předvečer prvního výročí převratu vyzvali odpůrci junty jen k „tiché stávce“, tedy nevycházení z domu a neotevírání obchodů a pracovišť. USA, Kanada a Spojené království od té doby oznámily nové sankce proti generálům a připojily se k mezinárodní výzvě k zastavení prodeje zbraní Barmě.

Generál Min Aung Hlaing prodloužil výjimečný stav o šest měsíců s tím, že „vnitřní a vnější sabotéři a teroristické útoky mu nedávají jinou možnost.“ Tom Andrews, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Barmě, pak při příležitosti výročí vyzval k „důrazným a smysluplným krokům k odříznutí junty od zbraní, fondů a legitimity“.

Mezitím si nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij odpykává šest let vězení, k nimž byla odsouzena v předchozích kauzách, a čeká na nový verdikt. V lednu už dostala čtyřletý trest za nelegální dovoz a držení vysílaček a předtím byla odsouzena mimo jiné za podněcování k násilí. Podle Reuters vše spěje k tomu, že už se z vězení na svobodu nepodívá. Nové volby by se měly v zemi konat v roce 2023. Nejspíš ale už bez její strany Národní ligy pro demokracii, tu chce junta zrušit.