V Barmě chce Pan Ki-mun podpořit záchranné úsilí a především přesvědčit vládnoucí juntu, aby do země vpustila větší množství zahraniční pomoci i chybějících humanitárních pracovníků.

„Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom lidem v Barmě pomohli. Je to kritický okamžik v dějinách Barmy,“ uvedl před odletem thajského Bangkoku šéf OSN.

Před odletem na inspekci nejsilněji zasažených oblastí v deltě řeky Iravádí vyjádřil Pan Ki-mun naději, že barmská vláda bude schopna koordinovat přísun humanitární pomoci, aby byla práce na záchraně přeživších i obnově zničených oblastí systematičtější a lépe organizovaná.

Tři týdny od katastrofy se pomoc dostala stále asi jen k jedné třetině potřebných. Velkým problémem pak zůstává distribuce potravin, pitné vody a léků mezi postižené. Situaci má alespoň z části zlepšit 10 vrtulníků, které bude moci v Barmě nasadit Světový potravinový program.

Barmská junta však stále odmítá, aby se do pomoci zapojila americká, britská a francouzská vojenská plavidla, která kotví u barmských břehů.

V sobotu se pak Pan Ki-mun zúčastní na dárcovské konference, jejímž cílem je nashromáždit částku 11 miliard dolarů na odstranění škod způsobených přírodním živlem, který si do dnešního vyžádal 78 tisíc životů. Dalších 56 tisíc se stále pohřešuje.