Do Barmy, těžce poškozené nedávným cyklónem, zamíří další dvě americká letadla s humanitární pomocí.

Již v pondělí zde první stroj vezoucí přikrývky, moskytiéry či pitnou vodu přistál v Rangúnu, jeho posádka se však musela potýkat s řadou restrikcí ze strany vojenské junty a s nákladem se nedostala ani za hranice letiště.

Barmský režim zatím stále znemožňuje přepravit potraviny a léky mimo jiné do delty řeky Irawaddy, jež byla postižena nejvíce, během posledních 24 hodin však podle koordinátora humanitární pomoci Johna Holmese došlo k lehkému zmírnění oboustranného napětí.

Nedostatek jídla a vody je vedle hrozby infekce z nakažených toků jedním z faktorů, které Barmánce bezprostředně ohrožuje na životě.

Vládnoucí junta přivítala sice zahraniční pomoc s otevřenou náručí, dala však jasně najevo, že o rozdělení zásob se postará výhradně sama. V nejhůře postižených oblastech není dokonce ani soukromým dárcům dovoleno obyvatelům pomoci.

Americký prezident George Bush režim označil za „bezcitný“. „Uplynuly dny a netřeba počítat, kolik lidí zemřelo kvůli pomalým reakcím,“ uved Bush pro radio CBS. Rozčarování pociťuje rovněž generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle zpráv OSN se počet mrtvých po náporu cyklónu Nargis pohybuje v rozmezí 60 – 102 tisíc a téměř dva miliony lidí bojují o přežití.

K americké pomoci se přidaly i další země, Francie do Barmy posílá loď s 1,5 tuny rýže, jež by měla přistát u pobřeží ještě tento týden. Další plavidla, která by pomohla při humanitárních akcích, vysílají USA a Británie.