Řekl to dnes podle agentury AFP šéf Evropské komise (EK) José Barroso po příjezdu do jihofrancouzského letoviska Cannes na mimořádnou schůzku k dluhové krizi v Evropě. Na setkání má Řecko podle Berlína především vyjasnit, jak hodlá naložit s plánem pomoci, na jehož vypracování se podílelo.

V narážce na pondělní překvapivé oznámení Řecka, že o nabídnutém plánu na snížení své zadluženosti uspořádá referendum, šéf EK vyzval Řeky k odpovědnosti. Řečtí představitelé podle něj musejí nyní prokázat, že hodlají usilovat o národní politickou jednotu a o co nejširší podporu plánu pomoci.

„Bez souhlasu Řecka s programem EU a MMF (Mezinárodního měnového fondu) bude situace pro Řeky mnohem bolestnější, zvlášť pro ty nejzranitelnější,“ upozornil Barroso.

Z Francie zazněl názor, že v případě zamítnutí plánu v referendu by Řecko muselo opustit eurozónu. Šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy přitom upozornil, že odstoupení od eura by bylo pro Řeky bolestivější než všechna přijímaná úsporná opatření. „Jako expert o tomto vůbec nepochybuji,“ zdůraznil.

Na večerní schůzce v Cannes se kromě Barrosa také očekává německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a řecký premiér Jorgos Papandreu. Krizové jednání se koná před čtvrtečním zahájením dvoudenního summitu dvacítky nejvyspělejších zemí světa, takzvané skupiny G20.

Merkelová chce vysvětlení

Merkelová v Berlíně před cestou do Cannes řekla, že dnes od Řecka očekává vysvětlení, jak Atény hodlají naložit s plánem evropské pomoci. „S Řeckem jsme minulý týden vypracovali program. Chceme ho uskutečnit, proto potřebujeme mít jasno. K tomu má sloužit dnešní večerní schůzka,“ vysvětlila kancléřka.

Jorgos Papandreu o svém záměru uspořádat referendum partnery informoval, řekl dnes v řeckém rozhlasu jeho mluvčí na obranu šéfa řecké vlády, kterému někteří evropští představitelé v pondělí večer vyčetli, že jim to předem neřekl. Mluvčí také ujistil, že referendum by se mělo konat již v prosinci, jak si evropští partneři přejí.

Irský ministr financí Michael Noonan dnes řekl, že jedině brzkým referendem se omezí škody z tohoto kroku. Zároveň varoval, že hlasování až začátkem příštího roku by vyvolalo ještě zmatenější situaci. Agentura AP s odvoláním na francouzské zdroje poznamenala, že podobný postoj bude v Cannes zastávat Sarkozy.