Britská armáda předala včera velení vposlední ze čtyřech jihoiráckých provincií, většinově šíitské Basry, irácké armádě a policii. Jejích 30tisíc mužů bude namísto čtyř a půl tisíce Britů dohlížet na bezpečnost vulicích, bojovat spovstalci a teroristy izasahovat proti zločincům.

Na irácké poměry bohatá Basra, jejíž stejnojmenná provinční metropole oje druhým největším městem země, se stala už celkem devátou z18iráckých provincií, které zahraniční síly předaly do rukou iráckých bezpečnostních složek.

Slavnostní ceremoniál proběhl vhale místního letiště, které je poslední britskou základnou vIráku.

„Přišel jsem zbavit Basru nepřátel a teď jsem zde proto, abych ji předal přátelům,“ prohlásil generál Graham Binns, který na jaře 2003vedl britský útok proti jednotkám Saddáma Husajna bránícímBasru.

„Naše pomoc bude pokračovat. Budeme vás podporoval, ale ne řídit. Budeme vám naslouchat, ne vás opomíjet,“ ujistil irácké partnery generál.

VBasře pak Iráčané uspořádali vojenskou přehlídku iráckých jednotek. Po hlavní silnici vedoucí po nábřeží řeky Šatt al-Arab projížděly desítky tanků, obrněnců ipolicejních vozů se zapnutými majáčky. Nad hlavami přihlížejících přelétaly vrtulníky a na řece pluly irácké dělovéčluny.

Britové nezastírali, že Iráčanům předávají bezproblémovou provincii. Provincie zůstala ušetřena sektářského násilí, ale omoc tam spolu bojují znepřátelené šíitské milice a zdrojem obav jsou také zločinské bandy a pašeráci.

Příští rok na jaře zůstane vBasře ještě 2500Britů, kteří povedou výcvik Iráčanů a budou připraveni zasáhnout. Avšak pouze tehdy, dostanou-li se pod palbu nebo pokud je oto Iráčané požádají.

„Lidé jsou šťastní. Cítíme, že znás spadlo velké břímě,“ uvedl kpředání kontroly Iráčanům učitel Ádil Jasím. Ve zlepšení bezpečnostní situace po odchodu Britů věří většina obyvatel Basry ipodle průzkumů veřejného mínění. Celých 85procent respondentů dokonce uvedlo, že Britové nepřinesli Basře nic dobrého.

Vsamotné Británii se irácká mise stala mimořádně neoblíbenou. Od invaze vbřeznu 2003vIráku zemřelo 174Britů a roční náklady na pobyt armády dosahovaly 12miliard dolarů.