Volební účast byla podle odhadů mírně vyšší, než v prvním kole. Podle předběžných informací se pohybovala kolem 58 procent. Největší zájem byl ve východní části země, nejmenší v Zakarpatí.

Volodymyr Zelenskyj po oznámení výsledků průzkumů během voleb
Zelenskyj míří k prezidentské výhře, Ukrajincům slibuje naději

Po úspěšném televizním komediálním seriálu Sluha národa, v němž si Zelenskyj zahrál ukrajinského prezidenta, si tentokrát tuto úlohu vyzkouší naostro, komentovala vítězství favorita ukrajinská média. Zelenskyj volby vyhrál bez jakýchkoli politických zkušeností, voličům v kampani spíš jen obecně sliboval boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení války na východě země.

Zelenskyj podle deníku Pravda zvítězil ve všech částech země. Vůbec největší podporu, 87,7 procenta hlasů, získal na východě země. Naopak nejméně hlasů mu odevzdali voliči na západě, kde byl souboj s Porošenkem nejtěsnější. I zde však televizní bavič bez politických zkušeností zvítězil poměrem 57 ku 41,3 procent.

Zdroj: Youtube

V reakci na předběžné odhady poděkoval voličům za podporu a slíbil jim, že jejich důvěru nezklame. V Moskvě prognózu komentoval šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov, podle něhož je výsledek pro Porošenka „ponižující a ostudný“. Podle ruského politika si exprezident porážku zaslouží.

Všechno je možné

„Sjednotili jsme naší zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali,“ uvedl ve videoklipu na sociální síti Telegram. Voličům slíbil, že jejich důvěru nezklame. „Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím,“ řekl. Státům postsovětského regionu pak podle listu Ukrajinska pravda ze svého volebního štábu vzkázal: „Pohlédněte na nás, všechno je možné!“

Zelenskyj také podle České televize oznámil, že navrhne zastavení palby v Donbasu. Zároveň prý hodlá propustit generálního prokurátora, přestěhovat prezidentské sídlo a vrátí zajatce z Ruska domů.

Porošenko již po zveřejnění odhadovaných výsledků v neděli večer uznal svou porážku. Prohlásil ale, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. Zelenskyj svým stoupencům po skončení voleb vzkázal, že jeho vítězství zemi sjednotí.

"Sjednotili jsme naší zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali," uvedl ve videoklipu na sociální síti Telegram. Voličům slíbil, že jejich důvěru nezklame. "Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím," řekl.

Reakce ze světa

„Důležitý den pro Ukrajinu. Svobodné volby a mírové převzetí moci dávají dohromady silnou ukrajinskou demokracii. Gratuluji Volodymyru Zelenskému. Evropská unie je odhodlána i nadále Ukrajinu podporovat,“ reagoval na výsledky volem předseda Evropské rady Donald Tusk.

Své blahopřání zaslal prostřednictvím twitteru i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: „Gratuluji Volodymyru Zelenskému k vítězství v ukrajinských prezidentských volbách. Ukrajina je cenným partnerem NATO a těším se na budoucí spolupráci.“

Porušení zákona

Druhé kolo prezidentské volby se neobešlo bez drobného incidentu, o který se postaral sám jeden z kandidátů. Favorit klání Volodymyr Zelenskyj totiž porušil zákon, když novinářům ukázal vyplněný hlasovací lístek. „Dobrá, porušil jsem zákon,“ připustil televizní bavič, když s ním policisté sepisovali protokol o přestupku.

Zelenskyj a Porošenko se při poslední debatě vzájemně obviňovali
Volby na Ukrajině: Zelenskyj a Porošenko se při debatě vzájemně obviňovali

Svůj hlas již ve volební místnosti odevzdal také úřadující ukrajinský prezident Porošenko. Dorazil v doprovodu rodiny a obyvatele Ukrajiny vyzval, aby volili rozumem. 

Podle ústřední volební komise do 10:00 SELČ odvolila necelá pětina voličů, tedy mírně více než před třemi týdny při prvním kole voleb, kdy celková účast dosáhla téměř dvou třetin oprávněných voličů.

Změna k lepšímu, nebo k horšímu?

„Máme velkou šanci na změnu, která musí přijít,“ řekl ČTK šedesátník Ihor. V prvém kole před třemi týdny hlasoval pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou a dnes přišel, aby podpořil odpůrce stávajícího prezidenta. Sám prý má po 45 letech v práci slušný důchod, ale jeho žena je na tom stejně jako mnoho dalších ukrajinských penzistek: její důchod činí přibližně 1500 hřiven (asi 1270 korun) a zhruba stejnou částku si přivydělává.

„Potřebujeme prezidenta, který nebude krást,“ říká jednadvacetiletý Dmytro v narážce na aféru okolo rozkrádání při zbrojních zakázkách, do které jsou údajně zapleteni spolupracovníci současné hlavy státu. Dmytro se loučí pozdravem „na shledanou“ - chystá se na studia v Česku, a tak se učí česky.

„Všichni jsme pro Zelenského. Je to člověk z nové generace, je to šance na změny k lepšímu,“ zní z hloučku, který hlasoval společně: dvou žen doprovázejících k volební urně zrakově postiženého muže.

Volodymyr Alexandrovič Zelenskyj
Volby na Ukrajině se blíží. Zvítězí bavič Zelenskyj?

„Jasně, že bude změna, ale k horšímu,“ znechuceně poznamenává padesátník, který nechce nic víc říct. „Večer se bude slavit a bude se pít šampaňské, ale časem přijde kocovina a ta bude strašná,“ předpověděl muž, který se představil jako politický emigrant z uzbecké metropole Taškentu.  

„Mám ráda Ukrajinu a nejsem dobrodruh,“ vysvětluje šedesátnice Julija, proč hlasovala pro dosavadního šéfa státu. Porošenko se podle ní sice dopustil chyb, ale věří, že se poučí. „Rok jsem nebyla na Ukrajině a vidím tu změny k lepšímu, hlavně v lidech. Je skvělé, že si můžeme svobodně zvolit svého prezidenta,“ dodává.

„Opravdová demokracie znamená, že se prezidenti musí střídat,“ řekla ČTK Olha Budková, pocházející z české rodiny, která se na Ukrajinu přestěhovala ještě v 19. století. Změny jsou podle ní zapotřebí a věří, že každopádně přijdou, i když v Porošenkově případě by byly spíše evoluční a pokračovalo by se v dosavadním kurzu.

Volodymyr Alexandrovič Zelenskyj
Porošenko čekal marně, Zelenskyj se vyhnul debatě

Cesty slibované oběma kandidáty jsou ale podle ní v mnohém paralelní, zejména pokud jde o orientaci Ukrajiny na Západ. „To bude v kterémkoliv případě, ať bude prezidentem kdokoliv, nebude mít na výběr,“ míní. Boj s korupcí ale nezávisí jen na hlavě státu, ale hlavně na efektivnosti celého týmu u kormidla moci, dodala.

Jednoznačné první kolo

Jednačtyřicetiletý herec Zelenskyj vyhrál v poslední březnový den první kolo voleb s přibližně 30 procenty hlasů, zatímco třiapadesátiletý obhájce mandátu postoupil z téměř čtyř desítek uchazečů do finále s necelými 16 procenty hlasů. Před pěti lety vyhrál Porošenko, který získal jmění v cukrovinkách jako „čokoládový král“, na vlně prozápadní revoluce v Kyjevě hned v prvém kole s nadpoloviční většinou hlasů.

Volit budou i Ukrajinci žijící v Česku, při prvním kole byl velký zájem o hlasování v Praze a tvořily se fronty. Předvolební průzkumy předpovídají drtivé vítězství Zelenského, kterému přisuzují zhruba dvě třetiny až tři čtvrtiny hlasů. Zda se odhady naplní napoví první výsledky průzkumů od volebních uren (takzvaných exit polls), které budou zveřejněny krátce po skončení hlasování v 19 hodin našeho času.

Petro Porošenko.
Porošenko přijel debatovat na kyjevský stadion, Zelenskyj nedorazil

Do deseti dnů od voleb by ústřední volební komise měla zveřejnit oficiální výsledky a poté by se do 30 dnů měl nový prezident ujmout funkce. Inaugurace se má konat nejpozději 3. června.

Zklamané naděje

V závěru kampaně se Porošenko soustředil na vyzyvatelovu nezkušenost tváří tvář hrozbě Ruska a povstání proruských separatistů na východě země, které si za pět let vyžádalo na 13 tisíc mrtvých. Zelenskyj naopak vsadil na zklamané naděje, nespokojenost s dosavadními poměry a tíživou životní situaci mnoha krajanů, rozčarovaných výsledky Porošenkovy éry, i když přinesla například zrušení víz do Evropské unie. Zelenskyj slibuje v případě svého vítězství zachovat prozápadní kurz země, ale v mnoha ohledech podle komentátorů představuje velkou neznámou.

„Nejsem politik, jsem obyčejný člověk, který chce změnit tento systém. Jsem důsledkem vašich chyb a slibů,“ řekl Zelenskyj Porošenkovi během netradiční předvolební debaty na fotbalovém stadionu v Kyjevě, do jehož ochozů dorazily tisíce lidí.

„Hlavním rizikem je nekompetentnost. Říkáte, že jste se přišel učit. Nechal byste ale nezkušeného lékaři či pilota, aby pro vás pracoval?“ kontroval stávající prezident Porošenko.

Povstalecké síly na Donbasu
Volba ukrajinského prezidenta se blíží. Boje v Donbasu zesílily