Obávají se, aby v bezprostředním sousedství Bavorska nedošlo ke stejným problémům, s nimiž nyní bojuje japonská jaderná elektrárna Fukušima. České úřady však ujišťují, že podobná havárie na jihu Čech nehrozí.

„Trojnásobná tragédie v Japonsku nám všem ukázala, jak zranitelná je naše vyspělá společnost,“ soudí poslanec Zelených v bavorském zemském parlamentu Eike Hallizky, podle něhož musí být prověřena bezpečnost všech jaderných zařízení ve střední Evropě. V první řadě pak Temelína.

„Temelín patří k nejvíce poruchovým reaktorům v celé Evropě. Zelení požadují jeho odstavení už roky,“ řekl Hallizky serveru deníku Passauer Neue Presse s tím, že bavorští Zelení budou dál podporovat kolegy v Česku a v Rakousku v dosažení tohoto cíle.

Za ukončení provozu jihočeské elektrárny bojuje také Platforma proti Temelínu, která nyní upozorňuje na jeho údajné konstrukční nedostatky. Potrubí s horkou párou tam prý například vedou hned vedle trubek s chladící kapalinou. „Pokud by se tam objevila trhlina, dojde tam k tomu samému, co se právě děje ve Fukušimě,“ tvrdí člen vedení platformy Bernd Scheibner, podle něhož jsou v německých elektrárnách obě tato potrubí oddělena silnou betonovou přepážkou.

Chtějí nové testy Temelína

Bavorští regionální politici z měst v blízkosti české hranice žádají nové testy bezpečnosti Temelína. „Naši čeští přátelé provozují v Temelíně elektrárnu, která musí být v zájmu spojené Evropy prověřena, případně odstavena, než bude možné ji po důkladných bezpečnostních zkouškách znovu zapojit do sítě,“ prohlásil předseda strany Svobodní voliči v Deggendorfu Stefan Kaiser.

Podle německého tisku vyzvalo už několik regionálních zastupitelstev mnichovskou zemskou vládu, aby se za prověrku Temelína zasadila u českých úřadů, německé vlády i na evropské úrovni. „Bezpečnost obyvatel Dolního Bavorska je totiž značně závislá na bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín,“ zdůvodnil to člen deggendorfské zemské rady Christian Bernreiter.

Drábová: Problémy nehrozí

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale českým jaderným elektrárnám problémy jako ve Fukušimě nehrozí. Česká zařízení jsou podle ní projektována i na případná zemětřesení, a to podle nejlepších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak zajištěna i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí. Podle premiéra Petra Nečase Česko odstavení svých jaderných elektráren neplánuje.

Po pátečním silném zemětřesení a následné ničivé vlně cunami došlo v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 k několika explozím a únikům radiace. Japonci se zatím nepříliš úspěšně snaží zchladit reaktory, u nichž po selhání záložních zdrojů energie nefungují chladící systémy. V reakci na tuto havárii rozhodla německá vláda na tři měsíce odstavit sedm nejstarších bloků v zemi a všechny německé jaderné elektrárny podrobit bezpečnostním prověrkám. Některé už by se do provozu neměly vrátit vůbec, jako například právě bavorský Isar I. To se ale nelíbí provozovatelům elektráren a zvažují žalobu.

#flash|https://g.denik.cz/1/cf/grafika_fukusima_15_3_v2.swf|570|400|grafika_fukusima_15_3_v2#