Padesátiletý Gatiss, který má na kontě také známý seriál Sherlock, v protestním e-mailu označil rozhodnutí za barvoslepé. „Vojáci se v tomhle dílu vracejí z války v Jižní Africe, kde bojovali proti Zuluům. Ve viktoriánské armádě se žádní černoši nevyskytovali," vysvětlil autor během své přednášky na oxfordské univerzitě.

Dodal, že obvykle zápletka seriálu založená na paralelních světech a cestování v čase obvykle umožňuje angažovat herce různých ras a národností. „Ale konkrétně v tomto případě je to lehce…" nedokončil větu Gatiss.

Zdroj: Youtube

Televize přesto o tomto víkendu epizodu s názvem Císařovna Marsu, která se celá odehrává v roce 1888, odvysílala. Mluvčí stanice se omezila na stručnou reakci: „Pro dané role vybíráme vždy jen nejlepší herce."

Generální ředitel BBC Lord Hall nicméně nedávno veřejně slíbil, že minimálně každá sedmá tvář, kterou stanice letos dostane na obrazovky, nebude bělošská. Podle britského televizního regulačního orgánu Ofcom se BBC musí přestat zaměřovat na publikum ze střední třídy ve středním věku.