Německé Geologické výzkumné centrum (GFZ) sdělilo, že exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, vzdáleném od Libanonu více než 200 kilometrů. Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho dalších budov ve městě, napsala agentura AP.

Tlaková vlna vyrazila okna i na bejrútském mezinárodním letišti. Ještě několik hodin po explozi bylo slyšet sanitky, které přijížděly na místo tragédie ze všech koutů země a odvážely zraněné.

Lidé prohledávají explozí zničené budovy v libanonském Bejrútu, 5. srpna 2020
Česko pošle do Libanonu speciální tým záchranářů. Pomůže i finančně

Podle AP jde o nejsilnější výbuch, který kdy Bejrútem otřásl. Město bylo přitom v letech 1975-1990 dějištěm občanské války, čelilo konfliktům se sousedním Izraelem a několika teroristickým útokům.

Mnoho obyvatel metropole podle agentury AP čekalo celou noc v nemocnicích po celém městě na zprávy o svých blízkých a další lidé se obraceli na záchrannou linku. Z přístavu, kde v úterý explodoval sklad s dusičnanem amonným, stále stoupá kouř. Hlavní ulice v centru jsou zasypány sutinami.

Libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan agentuře Reuters řekl, že počet mrtvých dosáhl 78 a zraněných jsou téměř 4000. "Mnoho lidí se nadále pohřešuje. Lidé se ptají na své blízké, v noci je ale pátrání složité, protože nefunguje elektřina," prohlásil Hasan. "Čelíme skutečné katastrofě a potřebujeme čas, abychom zhodnotili rozsah škod," dodal.

Libanonský červený kříž posléze uvedl, že mrtvých je přes sto a zraněných téměř čtyři tisíce. "Zatím je na místě přes 4000 zraněných a 100 mrtvých. Naše týmy pokračují v pátracích a záchranných operacích v přilehlých oblastech," sdělil Červený kříž a upozornil, že počet obětí se může zvýšit.

Následky exploze v libanonském Bejrútu
Chaos a zmar v bejrútském přístavu. Všude jsou těla, lidé hledají své blízké

Libanonský premiér Dijáb uvedl, že v přístavu v Bejrútu explodoval sklad, kde bylo 2750 tun ledku. "Je nepřijatelné, že v tomto skladu bylo bez preventivních opatření po dobu šesti let uchováváno odhadem 2750 tun dusičnanu amonného," řekl premiér na úterní večerní mimořádné schůzi libanonské bezpečnostní rady. Ministr vnitra Muhammad Fahmí doplnil, že se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl zkonfiskován na jedné obchodní lodi v roce 2014.

Trump: Strašlivý útok 

Šéf Bílého domu Trump na tiskové konferenci v noci na dnešek SELČ vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. "Vypadá to jako strašlivý útok," prohlásil. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

"Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba," řekl prezident. Sousední Izrael, který Libanonu nabídl humanitární a lékařskou pomoc, ujistil, že nemá s událostmi v Bejrútu nic společného.

Pomoc jsou připraveny poskytnout i Británie, Francie, Evropská unie, Egypt, Írán, Kypr či Světová zdravotnická organizace. Česko pak Libanonu nabídlo USAR tým, který tvoří pražští a moravskoslezští hasiči a jeho hlavním úkolem je vyhledávání a záchrana osob zavalených v troskách. "Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme," napsali na twitteru hasiči.

Ministr vnitra Jan Hamáček později uvedl, že Libanon přijal českou nabídku humanitární pomoci. Tým, který tvoří 37 členů včetně pěti psovodů, tak odletí dnes v 16 hodin. 

V libanonském Bejrútu explodoval sklad s  vysoce výbušným dusičnanem sodným.
Exploze v Bejrútu: Zemřelo nejméně 50 lidí, domy v širokém okolí jsou zničené

Libanonská média napsala, že na místě vypukl požár, který zavinil explozi. Jedna z verzí hovoří o tom, že na vině byly svářečské práce, které ve skladu probíhaly. Podle jiné verze se plameny rozšířily z přilehlé budovy, kde explodovala zábavní pyrotechnika. Libanonský premiér vyhlásil na dnešek státní smutek a prezident Michel Aún svolal na dnešní den mimořádné zasedání vlády.