Belgický král Albert v úterý slavnostně uvedl do úřadu nový vládní kabinet vedený vlámským křesťanským demokratem Hermanem Van Rompuyem. Vládu bude tvořit stejná pětice stran jako tu předchozí: vedle vlámských a valonských křesťanských demokratů, také vlámší a valonští liberálové a valonští socialisté.

Většina ministrů přitom zůstává na svých místech. Nový je pouze šéf ministerstva vnitra Guido de Padt a jeho kolega z rezortu spravedlnosti Stefaan De Clerck.

Předchozí premiér Yves Leterme musel odejít poté, co Nejvyšší soud v zemi potvrdil, že se jeho vláda pokoušela ovlivnit rozhodnutí apelačního soudu nižší instance. Ten se snažil zabránit rozpadu bankovní skupiny Fortis, kterou si mezi sebou rozdělily vlády Belgie, Nizozemska a Lucemburska na základě odkupu rozhodujících akciových podílů. Belgická vláda chtěla následně svůj balík akcií prodat francouzské bance Paribas.

Tisíce a tisíce drobných investorů by ale tato transakce poškodila a tak se rozhodli obrátit se na soud. Ten jim nakonec dal za pravdu a nařídil prodej akcií zastavit.

Leterme, který do úřadu nastoupil letos v březnu, nabídl svou rezignaci již v červnu poté, co se vyostřily spory mezi Vlámy a Valony. Nové vládě premiéra Van Rompuye proto političtí pozorovatelé nedávají příliš velké šance na to, že přežije regionální volby, které se v Belgii konají příští rok na jaře.