Mluvčí prokuratury Gilles Dejemeppe oznámil, že se pětice politiků vydala policii a že od 9:17 jsou oficálně zadrženi. Soudce teď podle něj rozhodne, zda jsou oprávněné důvody vyhovět evropskému zatykači, který tento týden vydalo Španělsko. Rozhodnutí by mělo padnout v pondělí ráno či dopoledne. 

Puigdemont je obviněn ze vzpoury a zneužití veřejných peněžních prostředků a porušení důvěry týkající se kampaně nezávislosti Katalánska.

Podle belgických postupů musí státní zástupci přivést podezřelého k soudu, ten má 24 hodin na to, aby se rozhodl, zda schválí zatýkací rozkaz. Odvolání může prodloužit proces až na 45 dní.

Carles Puigdemont v Bruselu
Puigdemont vyzval k vytvoření koalice. Nadešel okamžik, žádá demokraty

To by znamenalo, že by mohl podle EFE vzhledem k zákonným lhůtám zůstat v Belgii více než dva měsíce, tedy i v době předčasných voleb do katalánského parlamentu. Ty jsou vypsány na 21. prosince.

Carles Puigdemont v této souvislosti také apeloval na katalánské separatistické strany, aby vytvořily volební koalici. "Nadešel okamžik, kdy by se všichni demokraté měli sjednotit. Za Katalánsko, za svobodu politických vězňů a za republiku," uvedl Puigdemont. Podle průzkumu španělského listu La Vanguardia však mohou katalánské separatistické strany v prosinci přijít o absolutní většinu

Rozložení hlasů mezi stranami prosazujícími odtržení od Španělska a zastánci jednoty bude podle průzkumu přibližně vyrovnané. Voleb se hodlá zúčastnit rekordní počet čtyř pětin voličů.

Katalánci vyšli do ulic.
Katalánci se bouří kvůli uvěznění exministrů. Vyzývají ke stávce