Bělobrádek Sudetoněmecký dům, v němž sídlí například Sudetoněmecké krajanské sdružení (SdL), archiv, nadace, noviny či výzkumný institut Collegium Carolinum, navštívil v rámci své dvoudenní cesty po Bavorsku, jejímž hlavním cílem je prohloubení vědecké a výzkumné spolupráce Česka a největší německé spolkové země. Doprovázeli ho přitom bavorský zemský ministr pro vzdělání a kulturu, vědu a umění Ludwig Spaenle a předseda SdL Bernd Posselt. V kulturní instituci v současnosti probíhá také česko-německá výstava o Janu Husovi u příležitosti 600. výročí jeho upálení.

Bavorský list Oberbayerisches Volksblatt hovoří o Bělobrádkově návštěvě jako o „dosavadním vrcholu opětovného sblížení". Sám zástupce sudetských Němců Posselt použil údajně během dne několikrát výrazu „historický". Položení věnců na památku německých obětí odsunu je podle něj „největším krokem (ve sblížení) za posledních dvacet let". Ještě před několika týdny něco takového prý nepovažoval vůbec za možné. Bělobrádka a místopředsedu Rady pro výzkum, vývoj a inovace Arnošta Markse, který vicepremiéra doprovázel, označil za „dva antipopulistické politiky s velkou odvahou". Podle listu Oberbayerisches Volksblatt je pravděpodobné, že se Bělobrádek za své gesto ve Česku dočká mnoha útoků.

Spontánní návštěva

Bělobrádkova návštěva se podle deníku uskutečnila zcela spontánně poté, co předseda vlády Bohuslav Sobotka musel odříct kvůli řecké krizi svou cestu do Bavorska plánovanou na červen. Posselt prý pak požádal Bělobrádka, jestli by nemohl přijet on. „A on řekl: Pro tebe to udělám," uvedl Posselt.

Květiny na uctění památky obětí odsunu prý pro Bělobrádka Posselt sice připravil, předat mu je ale nemusel. Vicepremiér údajně přinesl vlastní v českých barvách.

O normalizaci vztahů Česka a Bavorska, které je tradičním patronem sudetských Němců, se zasadili současný bavorský premiér Horst Seehofer a bývalý český ministerský předseda Petr Nečas. Seehofer v prosinci 2010 přijel na návštěvu Česka, Nečas pak v únoru 2013 promluvil v bavorském parlamentu, kde sudetské Němce označil za krajany a bývalé spoluobčany. Loni v prosinci Seehofer s premiérem Bohuslavem Sobotkou otevřeli v Praze bavorské zastoupení v Česku. SdL pak letos vypustilo ze svých stanov požadavek na vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce.