Policisté bez identifikačních znaků odváděli demonstranty do neoznačených vozů. Šlo o desítky lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. "Zadrželi už několik desítek účastníků akce, jak mužů, tak žen. Některé křičí, jiné pláčou. Lidé z protilehlé strany ulice skandovali 'Pusťte je!'," popsala situaci agentura TASS, která počet opozičních demonstrantů odhadla na několik stovek.  

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Lukašenko navzdory protestům nehodlá odstoupit. Připustil předčasné volby

Podle TASS se souběžně na minském náměstí Nezávislosti sešla asi padesátka Lukašenkových přívrženců se státními vlajkami. Zhruba po půlhodině skandování hesel na prezidentovu podporu se skupina rozešla.

V Bělorusku už 31. den přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

Francouzská diplomacie zatčení odsoudila

Opoziční kandidátka Svdjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Pod tlakem úřadů Cichanouská den po volbách odjela z Běloruska do Litvy, k odjezdu do ciziny úřady přiměly i další členy opoziční koordinační rady, Pavla Latušku a Volhu Kavalkovovou. Úřady se pokusily deportovat i Kalesnikavovou, spolu s dvěma dalšími opozičníky, ale Kalesnikavová na hranici s Ukrajinou schválně roztrhala cestovní pas, a proto ji pohraničníci nemohli dostat ze země.

Maryja Kalesnikavová, jeden z opozičních lídrů zdraví své příznivce v Minsku, 27. srpna 2020
Běloruští opozičníci jsou na Ukrajině. Kalesnikavová byla zadržena na hranici

Francouzská diplomacie podle agentury AFP dnes odsoudila "svévolná zatčení" a vynucené odchody exilu, které proti opozičním politikům a aktivistům uplatňuje běloruský režim.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti Lukašenkovi. V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem 100.000 lidí.