Lukašenko podle tvrzení volební komise získal 80,23 procenta hlasů a hlavní opoziční kandidátka Cichanouská jen 9,9 procenta. Podle médií ale komise v řadě místních volebních středisek po sečtení hlasů informovaly, že u nich výrazně vyhrála opoziční kandidátka.

Proti výsledku voleb v noci na dnešek na mnoha místech v Bělorusku protestovaly tisíce lidí, které tvrdě rozháněly zásahové oddíly OMON. Podle Vjasny zemřel nejméně jeden člověk, kterého srazila policejní dodávka odvážející zadržené. Ministerstvo vnitra zprávu později popřelo a uvedlo, že na 33 místech utrpělo zranění více než 50 civilistů a 39 policistů. V celé zemi bylo celkem zatčeno na 3000 lidí, kterým podle serveru tut.by mohou hrozit i tresty 15 až 20 let vězení.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Část Bělorusů chce změnu. Lukašenko ji nepřipustí

V ulicích Minsku byly tisíce lidí. Bezpečnostní síly nasadily slzný plyn, zábleskové granáty, gumové projektily a vodní děla. Místní novináři na sociálních sítích zveřejnili fotky zbitých a zakrvavených demonstrantů. Množství raněných zmiňuje agentura DPA.

Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly, aby se zřekly násilí, a své stoupence, aby upustili od provokací. V Minsku a dalších běloruských městech se konaly protesty proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Rázně proti demonstrantům bezpečnostní síly zakročily zejména v metropoli. Další celostátní protest je svolán na dnes večer od 19:00 místního času (18:00 SELČ).

Sedmatřicetiletá učitelka Cichanouská, která se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje, dnes prohlásila, že se považuje za vítězku voleb, protože výsledky byly rozsáhle zfalšované. Její volební štáb požaduje přepočítání hlasů v problémových místech. Kromě toho chce opozice jednat s úřady o klidném předání moci a na dnešní večer svolala další celostátní protest.

Exploze ohlušujících granátů popsal i reportér agentury AFP. Ruská zpravodajská agentura Interfax informovala dokonce o několika sanitkách, které mířily na místo protestů v centru hlavního města. Minská policie nicméně agentuře sdělila, že nemá informace o žádných zraněných protestujících.

Na sociálních sítích se s odkazem na svědky objevily nicméně i informace, že v několika městech pořádková policie odmítla proti protestujícím zasáhnout a policisté tam složili své štíty.

Podvody při volbách

 Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že bude o počtu zadržených a raněných informovat později. "Chci připomenout armádě a policii, že jsou součástí národa," apelovala na bezpečnostní síly Cichanouská, jež zároveň od provokací zrazovala své stoupence. "Vím, že běloruský lid se zítra probudí v nové zemi," dodala.

Čeští hasiči v Bejrútu
Čeští záchranáři v Bejrútu jsou znovu v akci. Odpoledne se museli stáhnout

Agresivní postup běloruských bezpečnostních sil ostře odsoudili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která také Minsk vyzvala k zajištění přesného sečtení a zveřejnění výsledků.

S odsouzením "policejního násilí a brutálního policejního zásahu proti pokojným demonstrantům v Minsku" se mezi kritické hlasy čelných evropských politiků zařadil i český premiér Andrej Babiš. Podobný postoj dala najevo například i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Šéf polské vlády Mateusz Morawiecki navíc vyzval k mimořádnému summitu EU. O možných evropských sankcích se zmínil také německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Oficiální výsledky voleb zatím nebyly zveřejněny. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů. V průběhu noci zveřejnily volební výsledky jednotlivé místní volební komise, podle nichž Lukašenko utrpěl těžkou porážku, napsala agentura DPA.

Velká otázka

"Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek," napsal na twitteru moskevský zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll. "Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu," dodal.