Bělorusové už čtvrtý den protestují proti předběžným výsledkům voleb, podle kterých Lukašenko vyhrál nedělní hlasování s více než 80 procenty hlasů, zatímco jeho hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská, donucená k odjezdu do zahraničí, prý dostala jen deset procent hlasů.

"Základem všech těch takzvaných protestujících jsou lidé s kriminální minulostí a nynější nezaměstnaní. Nemají práci, a tak se potulují po ulicích. Proto po dobrém prosím a všechny varuji: ti, kdo nepracují, si práci musí obstarat," prohlásil podle státní agentury Belta na dnešní poradě věnované ochraně ústavního zřízení země.

"Všichni, kdo chtějí pracovat, musí mít práci a odpovídající plat," zdůraznil Lukašenko. Varoval současně místní podnikatele, aby se vyvarovali poskytování falešných dokladů o zaměstnaní.

Tři noci protestů vedly k tvrdým střetům s policií, která zadržela na 6000 lidí, stovky dalších utrpěly zranění a dva lidé přišli o život.

Litva, Polsko a Lotyšsko se nabídly jako mediátoři

Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes podle agentury Reuters oznámil, že je spolu se svým lotyšským a polským protějškem připraven zprostředkovat jednání o ukončení běloruské krize. Podmínkou je, že Minsk přestane s násilnými zákroky proti občanům, propustí zadržené demonstranty a vytvoří národní radu, v níž budou zastoupeni jak představitelé vlády, tak občanské společnosti.

Nauséda zároveň uvedl, že pokud Bělorusko zprostředkování odmítne, mohly by následovat sankce ze strany jednotlivých států nebo Evropské unie.

Běloruskem již několik dnů zmítají protesty proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které opozice považuje za zfalšované. V hlasování podle volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, který porazil opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou.

Podle pozorovatelů se zásahy proti demonstrantům stupňují a jejich tvrdost v noci na dnešek ještě předčila brutalitu policistů z předchozích dvou večerů. V Brestu policie ostrou municí postřelila člověka.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších přes 1000 zadržených a více než 50 zraněných.

Jednání běloruských úřadů odsoudilo mnoho představitelů zahraničních zemí. Běloruskem se na mimořádné schůzce mají zabývat také ministři zahraničí Evropské unie. Podle švédské ministryně Ann Lindeové se jednání uskuteční v pátek a hovořit by se mohlo i o sankcích vůči Lukašenkově režimu. Polsko v pondělí vyzvalo, aby se o povolební situaci v Bělorusku jednalo dokonce na úrovni premiérů a prezidentů zemí EU.