Zprávu o Lukašenkově inauguraci přinesla pouze běloruská státní agentura Belta, jiná média nebyla pravděpodobně přizvána. "Alexandr Lukašenko nastoupil do úřadu jako běloruský prezident. Slavnostní inaugurace se nyní koná v Paláci nezávislosti," uvedla Belta.

Podle nezávislého zpravodajského serveru Tut.by nebyla veřejnost o akci předem informována.

Centrum města a zejména okolí prezidentské rezidence Paláce nezávislosti střežily početné bezpečnostní síly. Tut.by poukázal na to, že pozvaní hosté byli sváženi narychlo a chyběli mezi nimi diplomaté. Kolona s Lukašenkem projížděla městem k paláci liduprázdnými ulicemi.

Na inauguraci bylo podle agentury Belta pozváno několik set lidí, mezi nimi "vysocí úředníci, poslanci Sněmovny reprezentantů a členové Rady republiky, vedoucí státních orgánů a organizací, místní výkonné a správní orgány, republikánští hromadní sdělovací prostředky, vědci, kulturní a sportovní osobnosti". Žádná konkrétní jména ale agentura Belta neuvedla.

"Sebeinaugurace"

Lukašenko podle tiskové agentury složil slavnostní prezidentskou přísahu, v níž slibuje, že bude "věrně sloužit obyvatelům Běloruské republiky, respektovat a chránit práva a svobody člověka a občanů, dodržovat a chránit posvátnou ústavu Běloruské republiky a svědomitě plnit vysoké povinnosti, které mu byly svěřeny".

Inaugurace se odehrála zcela bez ohledu na masové protesty, které v zemi propukly po oznámení jeho zpochybňovaného vítězství ve volbách konaných 9. srpna. Opozice označila výsledek hlasování za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie.

"Dnes jsme se stali svědky bezprecedentní situace. Odcházející prezident, který tvrdí, že ve volbách získal více než 80 procent hlasů, provedl speciální operaci sebeinaugurace. Pod ochranou OMON (zásahových jednotek policie), v atmosféře tajnosti, v úzkém kruhu narychlo přivedených úředníků," komentoval událost jeden z čelných představitelů běloruské opozice Pavel Latuška.

K údajné inauguraci se vyjádřil také ministr zahraničních věcí České republiky Tomáš Petříček: "Běloruské volby nebyly ani svobodné, ani rovné. Jejich výsledek tak není legitimní. Legitimní tím pádem není ani dnešní inaugurace Alexandra Lukašenka. Běloruská občanská společnost má plnou podporu České republiky. Bělorusové si zasluhují svobodu."

Jako nelegitimní už odmítly Lukašenkovu inauguraci také Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Slovensko, Dánsko a Německo.