Zahájit práci odmítli pracovníci velkých chemiček v Grodnu a minských podniků MZKT a MZT. Do těchto firem ale přijela policie a zatkla neupřesněný počet dělníků, uvedl server Belorusskij partizan. Na sociální sítě lidé podle portálu posílají snímky prázdných dílen a tvrdí, že zaměstnanci nezačali pracovat. "Tyto informace je samozřejmě nutné ověřit, nicméně je zjevné, že ultimátum a výzvu ke stávce mnozí vyslyšeli," napsal opoziční server.

Demonstrace proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka v Minsku 25. října 2020
Bělorusové znovu protestovali proti Lukašenkovi. Chystá se národní stávka

Státní koncern Belněftěchim naopak podle agentury TASS ujistil, že Azot Grodno a další podniky koncernu fungují normálně. Stejně tak zprávy o stávce popřel minský závod na výrobu traktorů MTZ.

"Všechny výrobní podniky podle stavu k desáté hodině dopolední (09:00 SEČ) fungují normálně. Výroba se nezastavila," ujistila mluvčí běloruského premiéra. "Nemáme informace o stávkách, velké podniky fungují normálně," uvedlo ministerstvo průmyslu.

Demonstrace běloruských žen v Minsku za odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, 24. října 2020.
Stovky běloruských žen opět demonstrovaly v Minsku. Policie některé zadržela

Stovky menších firem a obchodů podle serveru Tut.by dnes daly svým pracovníkům volno: některé podniky tak učinily kvůli možným potížím, jiné na znamení solidarity.

Nesplněné ultimátum 

V neděli vypršelo ultimátum, které dala z exilu opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Požaduje, aby Lukašenko odstoupil, dále aby režim propustil všechny politické vězně a vypsal nové prezidentské volby. Jinak podle Cichanouské ode dneška začne generální stávka.

Komentátoři připomínají, že o vyvolání stávek se opozice snažila i v předchozích měsících, ale režim dokázal tuto formu protestů potlačit uvězněním členů stávkových výborů a pohovory vedení firem s pracovníky.

Alexandr Lukašenko
Potřebuji ji jako dekoraci. Lukašenko výslovně zakázal zatčení známé aktivistky

Lukašenkovo odmítnutí skončit po 26 letech ve vysoké funkci otestuje, zda má opozice masovou podporu. Tu potřebuje, aby zastavila podniky v celé zemi, která má zhruba 9,5 milionu obyvateli, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že zatím není jasné, jak se protestní akce rozšířila. Přesto 11 týdnů po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady znovu vyhlásily Lukašenka, krize v této bývalé sovětské republice vstoupila do nové fáze.