Ruský prezident uvedl, že ho Lukašenko požádal o vytvoření "určité zálohy" policejních sil. "A já jsem to udělal. Domluvili jsme se ale také, že nebude použita, dokud se situace nevymkne kontrole," citovala agentura TASS z vyjádření šéfa Kremlu.

Demonstrace příznivců běloruské opozice na náměstí Nezávislosti v Minsku, 26. srpna 2020
V Bělorusku pokračují protesty. O situaci budou jednat ministři zahraničí EU

Putin přitom pochválil běloruskou policii, že si při nynějších událostech v zemi vede dostatečně zdrženlivě.

V Bělorusku propukly protesty poté, co bylo oznámeno opětné drtivé vítězství v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Panuje ovšem přesvědčení, že výsledek byl zfalšován, a do ulic více měst, včetně metropole Minsku proto vyšly desetitisíce demonstrantů. Speciální policejní síly OMON v prvních dnech proti nim zasáhly brutálním způsobem. K protestům se pak postupně přidaly stávky v řadě závodů.

NATO opět popřelo, že posílá vojáky k běloruským hranicím

Severoatlantická aliance neposílá vojáky k hranicím s Běloruskem. Před dnešním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který vyzval režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby respektoval základní práva obyvatel své země. Merkelová podotkla, že pro Evropu má dění v Bělorusku "klíčový význam".

Demonstrace příznivců běloruské opozice na náměstí Nezávislosti v Minsku, 25. srpna 2020
Demonstrace v Bělorusku: Policie v úterý zadržela přes 50 lidí, tvrdí opozice

"Základní práva obyvatel jako svoboda vyjadřování a možnost nenásilně protestovat musí Bělorusko respektovat," řekl Stoltenberg. Stejně jako před středečním neformálním jednáním ministrů obrany zemí EU zdůraznil, že NATO neposiluje své vojenské kapacity v regionech u hranic s Běloruskem, takže Minsk nemůže represe proti vlastnímu obyvatelstvu zdůvodňovat zahraniční vojenskou hrozbou.

"Je to krize, která se odehrává na našich hranicích," uvedl Stoltenberg o vývoji v Bělorusku, kde lidé demonstrují proti falšování prezidentských voleb. Ty na počátku srpna podle oficiálních údajů vyhrál opět Lukašenko, opozice ale jeho vítězství neuznává. "Je samozřejmě na běloruském obyvatelstvu, aby o své budoucnosti rozhodlo," dodal Stoltenberg.