O situaci v zemi ležící mezi Ruskem a východním okrajem Evropské unie budou ve středu jednat nejvyšší představitelé členských států EU. V úterý se Běloruskem bude podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka zabývat česká Bezpečnostní rada státu. Americký prezident Donald Trump novinářům řekl, že v Bělorusku panuje hrozná situace, kterou USA bedlivě sledují

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách z neděle 9. srpna, po kterých úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Značná část Bělorusů ale tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

"Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (…) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě - pokud si to budete přát - lze uspořádat volby - parlamentní, prezidentské i místní," řekl Lukašenko při návštěvě minské továrny MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

Dříve dnes přitom Lukašenko prohlásil, že k novým prezidentským volbám jej nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. "Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem," řekl a zdůraznil: "Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete."

Vyjádření prezidenta, který v zemi autoritářsky vládne už 26 let a podle opozicí odmítaných oficiálních výsledků letos opět volby vyhrál s 80procentní podporou, přišlo dnes krátce poté, co jeho opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská z litevského exilu vzkázala, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby.

"Vyzýváme všechny pracovní kolektivy, aby se přidaly se k časově neomezené stávce s požadavkem odstoupení Alexandra Lukašenka a aby vyslaly zástupce stávkových výborů do koordinační rady (pro předání moci)," uvádí se v prohlášení štábu Cichanouské. "Nynější režim rozumí jen jazyku síly a konkrétních ekonomických škod, a tak budeme muset předvést, že jsme k tomu připraveni," vysvětlila šéfka štábu. Členkou koordinační rady se stala například spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou za literaturu, anebo Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.

Bezprecedentní protesty

Lukašenko přiletěl vrtulníkem do továrny na výrobu traktorů v Minsku (MZKT), kde většina zaměstnanců vstoupila od osmé hodiny ráno do stávky. Setkání s Lukašenkem bylo podle běloruských zdrojů umožněno jen malé části dělníků. Stávkující požadují Lukašenkovu rezignaci, uspořádání nových voleb, propuštění politických vězňů a ukončení pronásledování účastníků mírových akcí, informoval běloruský zpravodajský server Naviny.by.

Na adresu stávkujících Lukašenko prohlásil: "Kdo chce pracovat, může a měl by pracovat. Sto padesát nebo dvě stovky stávkujících nejsou problém."

Podle informací serveru se k továrně MZKT vydal průvod demonstrantů, jejichž počet se odhaduje na deset tisíc. Protestující s hesly vyzývajícími Lukašenka k rezignaci skandují: "Nejsme ovce, jsme lidé!" Cestou se k nim připojili zaměstnanci dalších podniků včetně minské automobilky, kde se také rozhoduje o stávce. Předpokládá se, že se stávka dnes rozšíří do řady dalších sektorů včetně ropných rafinérií.

Problémy má i státní televize, kde přestala vystupovat řada moderátorů a reportérů na protest proti tomu, že nemohou informovat o bezprecedentních protestech v zemi.