Běloruská opozice odmítá jako zfalšované vítězství Lukašenka v nedávných prezidentských volbách a žádá jeho rezignaci a nové hlasování. V zemi se v posledních týdnech konají bezprecedentní protivládní demonstrace.

Lukašenkovi se ve volbách postavila Cichanouská, která dnes při videokonferenci ujistila Evropský parlament, že v Bělorusku probíhá "poklidná revoluce". "Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce," řekla europoslancům.

"Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize," řekl dnes zpravodajskému portálu Tut.by další opoziční vůdce, bývalý běloruský ministr kultury Latuška, který dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle Latušky v souladu s ústavou.

Podle opozičního předáka vyšetřování rady, které zahájily běloruské úřady, má na lidi vyvinout tlak, aby tento orgán opustili.

Noc za mřížemi 

Běloruská prokuratura minulý týden zahájila trestní řízení kvůli koordinační radě, která podle úřadů usiluje o uchopení moci a chce ohrozit národní bezpečnost.

Dnes byli podle agentury Reuters před soud předvedeni představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleusk a Olga Kolvaková poté, co strávili noc za mřížemi, zatímco většina významných opozičních osobností už je ve vězení nebo v exilu.

Dnes mají v ulicích Minsku demonstrovat učitelé, ačkoli Lukašenko pohrozil, že pedagogové, kteří nepodporují vládu, přijdou o práci.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Členy rady jsou desítky lidí včetně Cichanouské nebo nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové, která byla zadržena v pondělí a předvedena k výslechu má být ve středu.