Někteří ze zadržených byli podle Vjasny surově zbiti, některé musela z místa odvézt sanitka. Mezi zatčenými bylo také několik nezletilých včetně 13letého chlapce, ten byl později propuštěn.

Odpoledne se policie pokusila rozehnat protestní pochody penzistů v několika běloruských městech. Demonstranti však neuposlechli výzev, a místo toho začali zasypávat policejní vozy květinami a skandovat "Fašisti!", popisuje server Nastojaščeje vremja. Ve většině měst policie lidem jen připomínala, že akce nejsou povolené, v metropoli se však uchýlila k tvrdším prostředkům, což podnítilo obyvatele Minsku pobouřené takovým jednáním, aby večer vyšli do ulic.

V Minsku a dalších běloruských městech neustávají hromadné protesty od doby, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem voleb se stal dlouholetý vůdce Lukašenko. Na nedělní demonstraci běloruské úřady zadržely 713 lidí.

Akce běloruských penzistů

Pondělní pochod byl již druhou akcí běloruských penzistů. Poprvé se sešli 5. října v centru Minsku, na transparentech byly slogany jako "Penzisté jsou pro změny" nebo "Nevěřím Lukašenkovi, BT, RT (běloruská televizní společnost a televizní síť Russia Today, pozn. ČTK.) a poslancům, věřím svým dětem a Světlaně Alexijevičové".

Náměstek běloruského ministra vnitra v pondělí v reakci na protesty z předešlého dne pohrozil, že úřady v případě nutnosti použijí k potlačení nepokojů zbraně. "Jménem ministerstva vnitra oznamuji: neopustíme ulice a zajistíme pořádek v zemi. Příslušníci orgánů vnitra a vnitřních vojsk v případě nutnosti použijí speciální prostředky a bojové zbraně," uvedl náměstek na oficiálním účtu ministerstva na sociální síti Telegram, jeho vystoupení pak bylo zveřejněno na platformě YouTube.