Bělorusové protestují od srpnových prezidentských voleb, po nichž úřady prohlásily za vítěze Lukašenka. Opozice výsledek považuje za zmanipulovaný, prezident však podvody popírá. V neděli se konala mohutná demonstrace v Minsku a protestovalo se i v dalších městech; policie v metropoli zatýkala a blokovala centrum města. "Včera (v neděli) bylo předvedeno k výslechu 633 lidí kvůli porušení zákona o účasti na masovém shromáždění," oznámilo dnes ministerstvo vnitra. Ze zatčených zůstává ve vazbě 363 lidí, jejichž případy bude řešit soud.  

Demonstrace proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku, 6. září 2020
V Minsku vyšly do ulic desetitisíce lidí. Policie zatýká demonstranty

Podle agentur pochodovalo Minskem v neděli až 100 tisíc lidí a počet zatčených byl největší od začátku protestů. Na záběrech z nedělního dění bylo vidět muže v kuklách a civilu ozbrojené obušky a pronásledující demonstranty v centru města, informovala agentura AFP. Větší protesty se konaly i v Grodnu nebo Brestu.

AFP píše, že Lukašenko, který je u moci 26 let, nejeví ochotu k dialogu a usiluje o podporu Moskvy. Úřady minulý týden znásobily zatýkání v reakci na mobilizaci studentů. Nejprudší střety se odehrály bezprostředně po volbách, jež se konaly 9. srpna. O život přišli tři lidé, několik desítek lidí bylo zraněno a od té doby k výslechu předvedeno na 7000 lidí.

Zatčení opozoční političky úřady popřely

Server tut.by s odvoláním na svědka napsal, že neznámí lidé dnes zadrželi v Minsku Kalesnikavovou a odvezli ji v dodávce pryč a že Kalesnikavová nezvedá telefon. Spolupracovníci této opoziční vůdkyně podle agentury Reuters zprávu ověřují. Běloruská policie původně oznámila, že ověřuje informaci, že Kalesnikavová byla unesena, uvedla agentura RIA Novosti.

Interfax později uvedl, že běloruská policie zatčení Kalesnikavové popřela. Její spolupracovníci z opoziční koordinační rady však podle Interfaxu oznámili, že se nemohou spojit nejen s touto političkou, ale také s dalšími dvěma členy rady. "Kde jsou a co s nimi je, není známo," citoval Interfax člena vedení rady Pavla Latuška.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na snímku z 27. srpna 2020
Demonstrace v Bělorusku: Lukašenko obvinil z jejich ovlivňování ČR a další země

Opoziční kandidátka z prezidentských voleb Svjatlana Cichanouská dnes ze zmizení Kalesnikavové obvinila běloruské úřady. Vedení země se tak podle ní snaží překazit aktivitu opozice. "Režim ukazuje, že jedná pouze prostřednictvím zastrašování," uvedla Cichanouská, podle níž únos trojice je pokusem narušit aktivitu koordinační rady. Tu opozice vytvořila ve snaze usnadnit předání moci v zemi. "Ale toto nás nezastaví. Čím víc nás budou zastrašovat, tím víc budou lidé chodit do ulic," prohlásila dnes podle své tiskové služby Cichanouská, která se uchýlila do Litvy.

Evropská unie je znepokojena pokračujícími represemi a zastrašováním obyvatel svévolným nebo politicky motivovaným zatýkáním, řekl dnes mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. V zemi podle něj "pokračuje útlak vůči civilnímu obyvatelstvu, pokojným demonstrantům, politickým aktivistům a lidem, kteří vyjadřují svůj názor a chtějí, aby byl slyšet jejich hlas".

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval běloruské vedení k okamžitému vysvětlení zmizení Kalesnikavové a také k propuštění všech politických vězňů. "Pokračující zatýkání a represe, také a především vůči členům koordinační rady, nejsou přijatelné," řekl Maas v rozhovoru s deníkem Bild. Spolková vláda podle něj v EU naléhavě pracuje na sankčním balíčku vůči běloruskému režimu. "Pokud pan Lukašenko nezmění svůj kurz, budeme v EU reagovat," dodal Maas.