V Bělorusku se konají demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka, vládnoucího už 26 let, a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

V neděli se v Minsku a řadě dalších měst opět konaly velké protesty. Zpravodajové ruských sdělovacích prostředků odhadli účast jen v běloruské metropoli na 50 až 70 tisíc lidí. Běloruské ministerstvo vnitra dnes tvrdilo, že účastníků bylo v Minsku nejvýše 18 tisíc a že jejich počet v celé zemi se celkem pohyboval kolem 20 tisíc.

Policie 19. září 2020 zasáhla v Minsku proti opozičnímu pochodu žen protestujících proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka
Ženy v Minsku demonstrovaly proti Lukašenkovi. Stovky z nich zadržela policie

Minský městský soud dnes zamítl odvolání proti zatčení přední představitelky opozice a členky vedení běloruské koordinační rady Maryji Kalesnikavové. Ta je ve vazbě kvůli obvinění na základě článku trestního zákona, který se týká výzev k uchvácení moci nebo k činům ohrožujícím bezpečnost státu. Kalesnikavové hrozí až pět let za mřížemi. Její advokátka Ljudmila Kazaková dříve podle serveru Echo Moskvy uvedla, že zadržení její klientky bylo prodlouženo do 8. listopadu.

Kalesnikavovou přišly k soudu podle portálu Tut.by podpořit desítky lidí včetně velvyslanců členských zemí Evropské unie. Zasedání soudu nebylo veřejné. Zájemci tak čekali za dveřmi, pouze na vynesení rozsudku byli pozváni do soudní síně. Sama Kalesnikavová se líčení účastnila virtuálně. Když se objevila na obrazovce a ukázala na prstech svůj známý symbol srdce, lidé v síni začali tleskat. Soud dříve zamítl podobnou žalobu proti zadržení dalšího čelného představitele koordinační rady Maxima Znaka, který se stejně jako Kalesnikavová nachází ve vyšetřovací vazbě.

Tisková mluvčí běloruského ministerstva vnitra Volha Čemodanovová na sociální síti Telegram poradila účastnicím protestů, aby raději šetřily síly pro svoji současnou či budoucí rodinu, píše dnes server Echo Moskvy. Právě protestní akce žen se po vyhlášení výsledků prezidentských voleb staly charakteristické pro běloruské opoziční hnutí.