Zákon stanoví tresty pro běloruské fyzické a právnické osoby, které budou zprostředkovat uživatelům přístup k "nezaregistrovaným" webovým stránkám, případně k takovým, které obsahují zákonem zakázané informace. Podle běloruské opozice je novela namířena proti šíření státu nepříjemných informací ze zahraničí a má sloužit i k omezení přístupu na zpravodajské servery běloruského disentu.

O "černých seznamech" zakázaných webů, které sestavuje režim prezidenta Lukašenka, se v Bělorusku začalo mluvit už loni. Letos v dubnu se objevila oficiální informace potvrzující, že přístup na některé opoziční webové stránky bude omezen a ve státních úřadech a vzdělávacích institucích úplně zakázán.

Minulý měsíc obdrželi podle běloruského tisku zaměstnanci státních podniků a institucí seznamy webů, které nesmějí navštěvovat. Je mezi nimi například web opoziční organizace Charta-97 nebo server největší běloruské organizace zabývající se obhajobou lidských práv Vjasna.

Výběrem a blokováním nepohodlných webů se zabývá loni zřízené "operativně analytické centrum" podřízené přímo Lukašenkovi.