Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě sudetští Němci po druhé světové válce v Československu přišli o občanství a majetek, než byli následně podle mezinárodních dohod vysídleni, patřily i v minulosti k hlavním terčům kritiky příslušníků někdejší německé menšiny v Československu při jejich každoročních sjezdech.

„Česko by se mělo od této hrozné zátěže oprostit," řekl Posselt. Podle něj Češi a Němci dobře spolupracují v Evropské unii a Benešovy dekrety jsou zbytečným stínem této spolupráce. „Je v zájmu nás všech, aby dekrety skončily na smetišti dějin," zdůraznil Posselt s tím, že dekrety zbytečně oživují ducha nacionalismu, který ve 20. století zavinil dvě ničivé války v Evropě.

Nacionalismus hnal lidi poti sobě

„První světová válka měla mnoho příčin, hlavní z nich ale byla nemoc lidstva zvaná nacionalismus, která hnala lidi proti sobě," řekl Posselt. „Po druhé světové válce se rezignovalo na hledání míru v Evropě a jen proto mohl zločinec Adolf Hitler znovu zvednout nacionalistická témata a rozpoutat druhou světovou válku," doplnil šéf mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

„(Česká) vláda přirozeně nevidí důvod pro jakékoliv zpochybňování Benešových dekretů a pro jakékoliv otevírání této otázky," řekl v sobotu premiér Sobotka. Podle něj byl vztah k minulosti společně a otevřeně definován v česko-německé deklaraci. „Není žádný důvod, aby minulost komplikovala naše současné vynikající vztahy jak s Německem, tak Bavorskem," dodal ministerský předseda.

K tématu poválečného odsunu sudetských Němců se dnes v projevu vrátil také bavorský premiér Horst Seehofer. „Vyhnání bylo bezprávím, je bezprávím a zůstane bezprávím," prohlásil. Podle něj je třeba dosáhnout smíření mezi Čechy a sudetskými Němci, nebude to ale možné bez nazývání věcí pravými jmény. „Smíření a pravda jsou rodné sestry, musí jít ruku v ruce," zdůraznil bavorský premiér.

Seehofer také uvedl, že bavorská vláda hodlá vyhlásit památný den obětí vyhnání a deportace, který se bude v nejlidnatější německé spolkové zemi připomínat každoročně 14. září. Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU) prosazuje vyhlášení stejného památného dne i na celoněmecké úrovni a požadavek prosadila do koaliční smlouvy současné vlády kancléřky Angely Merkelové.