Útoky by prý měly být pomstou za zatčení islamistických radikálů. Ktomu došlo vNěmecku loni vzáří. Radikálové totiž byli podezřelí zpříprav atentátů.

Podle informací agentury AP byly vNěmecku zvýšeny bezpečnostní opatření a úřady věc prošetřují.

Podobná je situaci vPaříži. Deník Le Monde uvedl, že portugalské úřady zachytily podezřelý rozhovor. Mluvilo se vněm oútocích n Eiffelovuvěž.

Policie začala vše intenzivně prověřovat, ale důvody kobavám prý nejsou nijak vážné. Francie měla vposlední době problém svýhružkami vícekrát. Napoledy na začátkuledna.

Tehdy anonym požadoval, aby se prezident Sarkozy přestal angažovat vzáležitostech Maghrebu.

Paříži hrozí teroristické útoky

Svarováním Francie přišli Portugalci. Jejich letové úřady zachytily ve čtvrtek véteru rozhovor několika teroristů.

Zjejich řeči pochopily, že se bavili opřípravě útoků na Eiffelovu věž. Ta patří knejnavštěvo­vanějším místům Paříže. Ročně tam zavítá několik milionů turistů zceléhosvěta.

„Proto jsme francouzské kolegy okamžitě varovali,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj zúřadu portugalské letecké dopravy.

Podle francouzských médií, začaly tajné služby (DST) věc hned prošetřovat. Kposilování bezpečnostních opatření se ale nechystají.

Deníku Le Monde to potvrdila policejní prefektura. „Už několik měsíců platí druhý stupeň pohotovosti. První by byl vyhlášen jen vpřípadě skutečných útoků,“ stálo voficiálním prohlášení.

Zvýšena ale byla osobní ochrana starosty Paříže Bertranda Delanoa. Mezi výhružkami, které se vposlední době na webu islamistických radikálů objevily, se totiž některé obracely přímo kněmu.

Další se zaměřovaly ina prezidenta země Nicolase Sarkozyho. „Ať zanechá své aktivity ve státech Maghrebu,“ vyzýval anonym.

Bývalý šéf protiteroristické jednotky DST Louis Caprioli připustil, že mu situace připomíná období před útoky vroce1995.

Tehdy bylo vPaříži zraněno na dvě stě lidí a osm jich zemřelo. Proto není věc brána na lehkou váhu. Ikdyž úřady říkají, že důvod kpanice není, vše se prověřuje.

Informace omožných útocích se totiž objevila nedlouho poté, co byly vMauretánii zastřeleni čtyři francouzští turisté.

Ito podle analytiků poukazuje na stoupající antifrancouzské cítění. „Zřejmě to má souvislost snávratem Francie na mezinárodní scénu,“ konstatovala protiteroristická jednotka.

 

Teroristé se Němcům mstí

Varování dostaly německé úřady zLibanonu. Tamější policie totiž vpátek zadržela Syřana a právě od něj se opřípravě útoků dozvěděla.

Mladík se jim zdál „věrohodný“, a tak okamžitě upozornili německé kolegy. Řekl jim, že na přípravě se podílí jeden Australan, německý Turek a SaudskýArab.

Focus online uvedl, že všichni tři pracují pro organizaci Džihád Islámí. Naopak Spiegel online uvádí, že tři zmínění radikálové jsou ve službách Al-káidy.

Spekuluje se otom, že teroristické útoky by mohly být odplatou za loňské zatčení třech islámských extremistů. Ktomu došlo vzáří. Německá policie muže zadržela pro podezření zpřípravy atentátů, později byli odsouzeni a uvězněni.