„Je vysoce pravděpodobné, že byl otráven,“ uvedl na tiskové konferenci lékař nemocnice Charité, který člena ruské protestní skupiny ošetřoval. Verzilov, který má současně ruské i kanadské občanství, byl od převozu do nemocnice umístěn na jednotce intenzivní péče. Není však ohrožen na životě.

Podle zdravotníků symptomy naznačují, že došlo k narušení části nervového systému, která reguluje činnost vnitřních orgánů. Zatím se však nepodařilo zjistit jaká látka by mohla otravu způsobit.

Problémy přišly po soudním jednání

Třicetiletý Verzilov si po soudním líčení, které se uskutečnilo minulé úterý, stěžoval, že ztrácí zrak, řeč i schopnost chodit. V sobotu večer byl po zhoršení zravotního stavu převezen na palubě speciálního lékařského letadla do Berlínské nemocnice Charité.

„Věřím, že byl úmyslně otráven a že se jednalo o pokus o zastrašení nebo o zabití,“ řekla novinářům Naděžda Tolokonnikovová, jeho bývalá manželka a kolegyně z Pussy Riot, na berlínském letišti Schoenefeld, kde očekávala jeho přílet.

„Třikrát sláva všem, kteří nám psali, volali, navštívili nás, plakali a zpívali. Jsme v Berlíně, všechno je v pořádku,“ napsala na facebooku Verzilovova přítelkyně a další členka Pussy Riot Veronika Nikulšinová.

Byl opakovaně zadržen

Za narušení fotbalového zápasu během letošního šampionátu v Moskvě byl společně s dalšími třemi členkami skupiny odsouzen na 15 dní vězení. Akcí, kdy aktivisté měli na sobě policejní uniformy, chtěli dát najevo nespokojenost se stavem lidských práv v Rusku. 

Speciálně zmínili ukrajinského režiséra Oleha Sencova, jenž byl v Rusku zatčen v květnu 2014 a o rok později odsouzen na 20 let za údajnou přípravu teroristického spiknutí na Krymu, který Moskva anektovala v březnu 2014. Když si členové skupiny letos v létě svůj dvoutýdenní trest odpykali, policie je zatkla znovu. 

Jeho manželka Naděžda Tolokonnikovová byla odsouzena na dva roky vězení za účast v nejslavnější akci Pussy Riots. V roce 2012 pětice členek protestovala punkovým koncertem v moskevské katedrále Krista Spasitele proti prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské pravoslavné církvi.