Upřesnil, že německé úřady ho požádaly o identifikaci zabitého z fotografie. Mrtvým mužem je podle něj Lukasz Urban. "Obličej měl celý nateklý a zakrvácený. Bylo zcela očividné, že bojoval o život," dodal Žurawski.

Čtěte také: Máme nesprávného muže, přiznala berlínská policie

Zaměstnanec přepravní firmy Lukasz Wonsik, který analyzoval údaje z GPS vozidla, dříve zpravodajskému webu money.pl řekl, že kamion se kdosi několikrát neúspěšně pokoušel rozjet o několik hodin dříve, než došlo k útoku. V té době už přepravní firma neměla kontakt s řidičem, jehož mrtvolu později nalezla policie v kabině.

Čtěte také: Jako kdyby vjel kamion do davu na olomouckých trzích, popisuje svědek útoku

Auto, které mělo být v pondělí odpoledne odstaveno a čekat na dnešní vykládku, nečekaně nastartovalo již v 15:44 SEČ, po chvíli však motor opět zhasl. Další pokus rozjet stroj přišel o více než hodinu později v 16:52 SEČ a motor pracoval do 17:37 SEČ, aniž by se kamion pohnul.

"Řidič nepouštěl motor kvůli tomu, aby se v kabině zahřál, k tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jako by se s tím autem někdo zkoušel naučit jezdit. Měl problémy s jeho uvedením do chodu," řekl Wonsik.

K jízdě, při níž podle policie zahynulo nejméně 12 lidí, vyrazil vůz v 19:34 SEČ a na tržiště dorazil kolem 20:00 SEČ.

Že by se sedmatřicetiletý polský řidič jakkoli podílel na akci, která byla podle policejního vyšetřování pravděpodobně teroristickým činem, vedení firmy vylučuje. "Nevíme, co se mu stalo. Je to můj bratranec. Znám ho od dětství. Dám za něj ruku do ohně," řekl televizi TVN24 Žurawski.

Čtěte také: Německá policie zasahovala v uprchlické ubytovně na Tempelhofu

Podle německých médií nákladní vůz, který vjel na trh na náměstí Bretscheidplatz v západní části centra německé metropole, řídil muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Pákistánu. Policie tohoto podezřelého zadržela, ale dnes odpoledne naznačila pochybnosti, že jde o skutečného pachatele.

Kamion použitý k pondělnímu útoku v Berlíně odjel 16. prosince z Itálie, napsala dnes agentura ANSA s odvoláním na dobře informované italské bezpečnostní zdroje, podle nichž ale mezi Itálií a zločinem v německé metropoli není žádná souvislost. Brennerským průsmykem vozidlo podle těchto zdrojů projel v pátek v 18:00.

Vyšetřením útoku v Berlíně je pověřen Spolkový kriminální úřad
Vyšetřením pondělního patrně teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně byl pověřen Spolkový kriminální úřad (BKA). Podle agentury DPA o tom rozhodl spolkový generální prokurátor.

"Nejvyšší státní návladní Spolkového soudního dvora zahájil trestní stíhání a vyšetřováním pověřil Spolkový kriminální úřad," citovala DPA z informace, kterou zveřejnil kriminální úřad ve Wiesbadenu na svém twitterovém účtu.

O tom, že se případem začal zabývat spolkový generální prokurátor, informoval už v pondělí večer ministr spravedlnosti Heiko Maas. Úřad tohoto prokurátora je příslušný vést trestní stíhání v případech, které se týkají vnitřní bezpečnosti Německa, zejména pokud jde o terorismus.

Podle bezpečnostního experta televizní stanice n-tv se vyšetřování musí především soustředit na zodpovězení otázky, zda útok byl činem "osamělého vlka", nebo zda šlo o akci člena organizované skupiny, od které lze očekávat další atentáty.