Balík reformních kroků už parlament projednává, konečné hlasování se podle agentury AP očekává během příštího týdne. Agentura Reuters uvedla, že reformní plán měl být původně schválen do konce listopadu, ale vzhledem k naléhavým okolnostem se možná celý proces urychlí.

Berlusconiho pozici na italské politické scéně dnes výrazně oslabilo hlasování o státním závěrečném účtu, které odhalilo kritické trhliny ve vládní poslanecké většině. Ze 630 poslanců hlasovalo pro zákon jen 308, takže zákon byl sice schválen, ale vláda ztratila většinu.

Berlusconi parlamentní schůzi označil za "zradu" svých osmi spolustraníků, kteří vládu nepodpořili. Po hlasování se odebral k prezidentovi k asi hodinové konzultaci.

"Jakmile proces (schvalování reforem) skončí, předseda vlády odevzdá své pověření do rukou hlavy státu, která zahájí nezbytné konzultace s ohledem na stanoviska a návrhy všech politických sil," uvedla prezidentská kancelář po setkání hlavy státu s premiérem.

Napolitano v prohlášení uvedl, že Berlusconi si je vědom důsledků dnešního hlasování o státním závěrečném účtu, které odhalilo slabou pozici vlády. Poukázal prý na naléhavou nutnost přijetí nových rozpočtových pravidel v italském parlamentu.

Itálie je pod značným tlakem finančních trhů, což jí zvyšuje náklady na krytí úroků. Země je po Řecku v eurozóně nejzadluženější, její dluh se pohybuje kolem 120 procent hrubého domácího produktu.

Výnos klíčového státního dluhopisu Itálie během dneška vystoupil nad 6,7 procenta a rychle se přibližuje hranici sedmi procent. Experti tvrdí, že pokud se výnos desetiletého dluhopisu tak vysoko skutečně dostane, Itálie překročí hranici, z níž už není návratu.

Na nedávném summitu zemí skupiny G20 v Cannes Itálie požádala Mezinárodní měnový fond, aby dohlížel na plnění jejích reformních závazků, které dala Evropské unii. MMF by měl spolu s EU dohlížet na reformu penzijního systému, reformu pracovního trhu a na strukturální reformy. Cílem těchto opatření je zabránit propadu do dluhové krize řeckého typu.

Berlusconiho vláda se v poslední době potýkala se státním dluhem

Výběr důležitých událostí posledního funkčního období premiéra Silvia Berlusconiho, který dnes prohlásil, že odstoupí z funkce, jakmile parlament schválí balík rozpočtových a ekonomických reforem:

15. dubna 2008 - Berlusconim vedená pravice získala po předčasných volbách jasnou většinu v obou komorách parlamentu.
8. května 2008 - Ministři Berlusconiho vlády složili přísahu před hlavou státu. Kabinet posléze získal důvěru parlamentu.
Červenec 2008 - Parlament schválil kontroverzní návrh zákona o imunitě nejvyšších představitelů státu. Norma měla chránit prezidenta, premiéra a šéfy obou komor před stíháním po dobu, co budou v úřadu (opatření zrušil ústavní soud v roce 2009).
29. března 2009 - Berlusconi byl zvolen předsedou nové pravicové strany Lid svobody (PDL). Formace vznikla sloučením rozpuštěného Národního spojenectví (AN) a premiérovy strany Vzhůru, Itálie.
8. června 2009 - PDL zvítězila ve volbách do Evropského parlamentu v Itálii, zaostala však za svým předsevzetím.
Červen až srpen 2009 - Média obvinila Berlusconiho ze styku s nezletilými dívkami, skandály se týkaly i placených společnic. Premiér přiznal, že "není svatý", ale řekl, že hodlá vládnout až do konce mandátu. Jeho manželka požádala už v květnu o rozvod.
10. března 2010 - Parlamentem prošel zákon o legitimní překážce umožňující premiérovi a ministrům dosáhnout pozastavení soudu až na 18 měsíců (v lednu 2011 ústavní soud jeho podstatnou část zrušil).
29. července 2010 - Premiér se po 15 letech rozešel se svým nejsilnějším spojencem, šéfem dolní komory Gianfrankem Finim. Ten se od Berlusconiho distancoval, hlavně ve věci morálky v politice. Finiho spojenci vytvořili vlastní parlamentní frakci.
- Poslanci schválili úsporný plán ve výši 25 miliard eur (zhruba 625 miliard Kč), který předložila Berlusconiho vláda.
29. září 2010 - Parlament vyslovil vládě důvěru. Berlusconi o ni požádal poté, co ztratil kontrolu nad nadpoloviční většinou zákonodárců. Finiho frakce jej podpořila.
7. listopadu 2010 - Fini vyzval Berlusconiho k demisi. V opačném případě pohrozil, že vládu opustí čtyři ministři jeho uskupení pod názvem Budoucnost a svoboda pro Itálii (FLI). O týden později čtyři členové vlády skutečně rezignovali.
7. prosince 2010 - Parlamentem prošel úsporný rozpočet na rok 2011.
9. února 2011 - Prokuratura požádala o zahájení procesu proti Berlusconimu, který čelí obvinění z placeného sexu s nezletilou dívkou a ze zneužití svých pravomocí. Soud návrhu vyhověl.
30. května 2011 - Berlusconiho PDL utrpěla drtivou porážku v obecních a regionálních volbách. Po 18 letech přišla o kontrolu nad Milánem a neuspěla ani v dalších významných městech.
13. června 2011 - Občané v referendu odmítli vládní program výstavby jaderných elektráren i návrh na privatizaci vodních zdrojů. Naopak schválili zrušení zákona, jenž umožňoval premiérovi a ministrům neúčastnit se soudních jednání kvůli pracovní zaneprázdněnosti.
14. září 2011 - Poslanci schválili vládní návrh na zvýšení daní a omezení státních výdajů. Návrh počítá s tím, že stát získá do roku 2013 úsporami a novými daněmi 54 miliard eur. Plán byl reakcí na tlak ze strany finančních trhů, který zvýšil náklady na obsluhu státního dluhu.
14. října 2011 - Vláda jen těsně přečkala hlasování o důvěře. Hlasování navrhla opozice poté, co vláda o několik dnů dříve kvůli absenci některých poslanců prohrála rutinní hlasování o rozpočtu za rok 2010.
4. listopadu 2011 - Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že Itálie požádala Mezinárodní měnový fond, aby dohlížel na její hospodářské a fiskální reformy.
8. listopadu 2011 - Hlasování o státním závěrečném účtu potvrdilo, že vláda ztratila parlamentní většinu. Účet prošel jen díky tomu, že se opozice zdržela hlasování. Berlusconi chce odstoupit z funkce premiéra, jakmile parlament schválí balík rozpočtových a ekonomických reforem, které požaduje EU. Možná se tak stane už příští týden.