Podle dnešních zpráv italských médií ale Montiho misi komplikuje rozkol v Berlusconiho straně Lid svobody (PDL) a otevřený nesouhlas jejího hlavního koaličního partnera, separatistické Ligy severu.

Berlusconi dnes do své římské rezidence Palazzo Grazioli svolal vedení PDL, aby osvědčil své vyjednávací schopnosti a sjednotil stranické řady. Podle agentury AFP se mu to ale nepovedlo - zatímco premiér je ochoten se s perspektivou Montiho vlády národní spásy smířit, jeho spolustraníci se stavějí proti.

Po skončení schůzky stranické zdroje zpravodaji AFP řekly, že "PDL se zatím drží svého dřívějšího konceptu, který předpokládá předčasné volby", tedy nikoli vytvoření kabinetu technokratů vedeného Montim.

Podle listu La Stampa je kvůli Montimu ve straně hluboký rozkol, s nímž si zatím Berlusconi neporadil. Pro Montiho jako budoucího premiéra je kromě Berlusconiho i vlivný ministr zahraničí Franco Frattini, který by měl v Montiho ministerském týmu ve funkci zůstat.

Proti Montimu se ale staví většina ostatních ministrů včetně šéfa resortu obrany Ignazia La Russy nebo ministra práce Maurizia Sacconiho. Vzdor některých poslanců PDL údajně jde tak daleko, že v případě Montiho premiérství chtějí složit poslanecké mandáty.

Vedení PDL rozkol popírá. "PDL není rozštěpena, jen máme jiné názory," prohlásil po schůzce s Berlusconim generální tajemník strany Angelino Alfano. Dodal, že další konzultace o "problému Monti" se uskuteční po očekávané Berlusconiho rezignaci. K ní by mělo dojít v pondělí.

Média očekávají, že Berlusconi nasadí všechny páky, aby odbojné poslance a ministry přivedl k rozumu. V opačném případě hrozí, že kromě nepříliš slavného odchodu z nejvyšší exekutivní funkce se před Berlusconim otevře i perspektiva rozvratu uvnitř vlastní strany.

Ještě silnějším odpůrcem "vlády národní spásy" než PDL je separatistická Liga severu, která v uplynulých 18 letech všem třem Berlusconiho vládám poskytovala klíčovou parlamentní podporu. Vedení Ligy dnes potvrdilo, že s Montiho vládním projektem nesouhlasí. "Pro nás neexistuje žádná jiná možnost, než předčasné volby," řekl novinářům ministr vnitra a člen vedení Ligy severu Roberto Maroni.

Berlusoni je v posledních dnech pod tvrdou palbou médií, ale i pod tlakem evropských politiků, aby bezodkladně odstoupil. Německá kancléřka Angela Merkelová mu dnes z Berlína vzkázala, aby "otázku nástupnictví vyřešil co nejdřív", protože čas nečeká. "Je velmi důležité, aby o osudu italské vlády bylo rozhodnuto a aby důvěryhodnost země byla obnovena," řekla Merkelová. Itálie je podle ní na "dobré cestě".

I finanční trhy v Berlusconim vidí hlavní překážku nezbytných změn, mimo jiné i proto, že jeho vládnoucí středopravá koalice je ochromena rozdílnými názory na budoucí vývoj.

K nátlaku na Itálii se dnes připojila také Evropská komise, která zhoršila svou předpověď vývoje italského hospodářství do roku 2013. Ze zprávy vyplývá, že země bude potřebovat další rozpočtové škrty, aby se dostala z okraje dluhové propasti.

Osmašedesátiletý Monti působil v letech 1999-2004 jako evropský komisař pro hospodářskou soutěž, nyní je rektorem prestižní milánské Univerzity Luigiho Bocconiho. Prezident Napolitano ve středu Montimu udělil čestnou funkci doživotního senátora a podnítil tak mediální spekulace o Montim jako o jistém předsedovi budoucí italské vlády.

Sám Monti dnes pro list Il Sole 24 Ore řekl, že "Itálie nemůže hodit za hlavu svou odpovědnost jako zakládající člen EU". Vyzdvihl potřebu strukturálních reforem a "odstranění privilegií určitých sociálních skupin". Řím podle něj musí zároveň udělat všechno proto, aby se ku prospěchu věci zapojil do německo-francouzského partnerství.